Brezilya’da keskin nişancılar yerlileri avlıyor

Brezilya’nın Amazon ormanlarında yaşayan dünyanın bilinen son göçebe avcı-toplayıcı kabilelerinden Awa’lar soykırıma uğruyor. 100’den fazlası dış dünya ile hiç bir şekilde iletişim kurmamış kabile üyeleri, burada tomruk şirketlerinin tuttuğu nişancılar tarafından “avlanıyor”.

HÜKÜMETİN DUR DEMESİ BEKLENİYOR
Brezilyalı Yargıç Jose Carlos do Vale Madeira’nin “gerçek bir soykırım” diye tanımladığı olayın ortaya çıkması ile birlikte uluslararası insan hakları örgütleri de harekete geçti. Dünyaca ünlü Colin Firth’in başını çektiği Survival International adlı örgütün başlattığı bir kampanya ile Awa halkının uğradığı soykırım tüm dünyaya duyurulması ve Brezilya hükümetinin yaşananlara dur demesi amaçlanıyor. Kampanya çarşamba günü Firth’in Brezilya hükümetine seslendiği bir video ile başlayacak.

‘AİLELERİ GÖZLERİ ÖNÜNDE VURULMUŞ’
Awa kabilesinin yaşadığı alanda bir süredir yasadışı yerleşim ve ağarçların rastgele kesimi ile zaten kabilenin geleceği tehdit ediliyordu. Fakat bölgede incelemeler yürüten insan hakları örgütleri aslında kabilenin çok daha ciddi ve direkt bir tehdit ile karşı karşıya kaldıklarını ortaya çıkardı. Hazırlanan raporlara göre, şirketler kendi alanlarında bulunan kabile üyelerini tuttukları nişancılara öldürtüyor. Yaşananları bir “felaket” olarak niteleyen Survival International’ın araştırma direktörü Fiona Watson, “Bana ‘Eğer orman olmazsa, çocuklarımızı besleyemeyiz ve ölürüz’ diyorlar. Fakat sadece yaşam alanları yok edilmiyor, aynı zamanda şiddet var. Soykırıma uğrayan Awalılarla konuştum. Aileleri gözlerinin önünde vurulmuş. Bu insanlar gözlerimizn önünde tükeniyor” diye konuştu.

İKİ YILDA 6238 KİLOMETREKARE YOK OLDU
Brezilya’da son yıllarda şirketlerin Amazon ormanlarını bir rant alanı olarak kullanılması sık sık çevre örgütleri tarafından gündeme getiriliyordu. Ülkenin Ulusal Alan Araştırma Enstitüsü verilerine göre yağmur ormanlarının 2010 ila 2011 yılları arasında 6 bin 238 kilometrekaresi yok edildi.

http://www.yuksekovahaber.com/haber/keskin-nisancilar-yerlileri-avliyor-72344.htm
 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code