Belçika’da grev yapan işciler polisle çatıştı

ArcelorMittal’in Belçika’nın Liege kentindeki fabrikasını kapatma kararı alarak işçilere kapıyı göstermesi üzerine başlayan direniş sürüyor. İşçiler, kararı 24 saatlik grev ile protesto etti.

Dünyanın en büyük demir çelik üreticilerinden ArcelorMittal’in Belçika’nın Liege kentinde bulunan fabrikasını kapatma kararı almasıyla işten atılmakla karşı karşıya kalan ArcelorMittal işçileri, başlattıkları direniş sürecinde Belçika, Lüksemburg ve Strazburg’daki fabrikalarda bir günlük greve gitti.

Grev kapsamında Namur kentinde bir araya gelen işçiler, fabrika önünden kent meydanına doğru yürüyüşe geçti. Yaklaşık bin 300 işçi, fabrikaların kapatılması ve işlerine son verilmesi planlarına karşı haklarını yedirmeyeceklerini dile getirdi. İşçilerin önü kısa bir süre sonra polis tarafından kesildi. Gaz maskeleriyle bekleyen polisler, hiçbir uyarı yapmadan işçilere saldırdı. Gaz bombaları atılan ve tazyikli su sıkılan işçiler, saldırıya taşlarla karşılık verdi.

Lüksemburg ve Strazburg’daki eylemlerde de işçiler greve yüzde 100’e yakın katılım sağladı. Yapılan yürüyüşlerde sınıf kardeşlerinin işsiz kalmaları karşısında kendilerinin de sessiz kalmayacağını söyleyen ArcelorMittal işçileri, yeni grevlerin yakın olduğunu söyledi.

ArcelorMittal, Avrupa’da azalan çelik talebi nedeniyle Liege’deki fabrikanın da aralarında olduğu 6 tesisini kapatma ve işçilerin işine son verme kararı almıştı. Karar, ilk etapta bin 300 işçinin işsiz kalması anlamına geliyor. Bunun üzerine direnişe geçen Belçikalı işçiler, cuma günü Brüksel’de Başbakanlık Ofisi’ne yürümüş, yürüyüşe polis saldırması üzerine uzun süreli çatışmalar yaşanmıştı.

Kaynak: Sendika.Org

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code