Anarşistlerden Oyuna Davet: KayıtBitti!


Almanya’daki anarşistler yaklaşan Avrupa Polis Kongresi öncesi hazırlıklar başlattı. Anarşistler CAMOVER isimli bir oyunla, şehirdeki güvenlik kameralarını bozma/çalma/kırma kampanyası başlattı.

Almanya’daki anarşistler 19 Şubat’ta Berlin’de gerçekleştirilecek olan Avrupa Polis Kongresi öncesi hazırlıklara başladı. İnternet üzerinden CAMOVER isimli oyun başlatan anarşistler caddelerdeki çeşitli güvenlik kameralarını bozuyorlar.

Güvenlik kameralarının toplumu denetim altında tutmaya yaradığını söyleyen anarşistler söz konusu bombalama, tecavüz gibi suçlar olduğunda “çalışmadıklarına”, “görüntülerin silindiğine” dikkat çekiyor.

CAMOVER’ın kuralları şöyle:

* Amaç mümkün olduğunca çok kamerayı bozmaktır.
* Oyuna katılmak için öncelikle bir isim belirlemeniz gerekiyor. İsim “kumandan”, “tugay” gibi bir sıfatla başlamalı ve “karakter” ismiyle sona ermeli.
* Kullandığınız internetin güvenliğinden emin olmalısınız.
* Şimdi eyleme geçebilirsiniz. Ancak bunu yaparken bir yandan da eylemi kayda alın. Bu kayıtları indymedia’da yayınlayın.
* Eğer elinizde kırıp döktüğünüz kameralara ait görüntüler varsa ekstra puan alırsınız.
* Oyun kongrenin başlayacağı 19 Şubat gününe kadar devam edecek.
* Kazanan, 16 Şubat’taki eylemde, herhangi bir kameraya yakalanma riski olmaksızın grubun en önünde yürüme fırsatı yakalayacak.

Almanya’da güvenlik kameraları konusundaki en hararetli tartışmalardan biri 2012’de Bonn’daki tren garındaki bombalama teşebbüsü sonrası yaşanmıştı. Bilinmeyen kişiler gara patlayıcı madde dolu çanta bırakmış, gardaki 6500 kamera failleri bulmaya yetmemişti. Kameralar hem garın her noktasını göremiyordu hem de kayıtlar saklanmamıştı.

İçişleri Bakanlığı ise güvenlik kameralarının suç oranını yüzde yirmi azalttığını iddia etmişti.

http://bianet.org/bianet/dunya/143574-anarsistlerden-oyuna-davet-kayitbitti

0

http://camover.blogsport.de/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code