ALF, Osman Evcan’a Destek Eylemi Yaptı: Hapishanelere ve Hayvanat Bahçelerine Karşı

zoos_3902013’e Bristol Hayvanat Bahçesi’nin ön girişine bir saldırıyla başladık. Bütün camdan kapılar ve pencereler kırıldı. Bina ve Bristol Hayvanat Bahçesi yazılarına boya bombaları ile saldırıldı, ayrıca bina içerisinde de boya bombaları kullanıldı. Ön tarafa “ÖZGÜRLEŞTİRİN“  yazıldı.

Hayvanat bahçeleri kendileri hayvan koruma şampiyonu olarak gösterse de gerçek çok farklı. Onların “koruma” teranesi insanları yaşayan diğer bütün canlılardan daha yukarı koyan, doğayı insana boyun eğdirmek ve onu tahakküm altına almak isteyen o aynı ikiyüzlü kafa yapısının bir parçası aslında. Yabani hayvanlar neredeyse nesli tükenene dek avlanıyor, sömürülüyor, yaşam alanları kullanılamaz hale getiriliyor. “Kurtarılacak” denli şanslı olabilenlerse kafeslere  konuyor. Ve buna hayvanları korumak, hayvanlara yardım etmek diyorlar.

Hayvanat bahçeleri eğitim kaleleri olarak el üstünde tutuluyor. Hayvanlara saygı göstermek dışında aklınıza gelebilecek bütün bilgileri öğrenebiliriz. Aslında  insanlara  öğretilmesi gereken şey, hayvanlar sırf  insanlar eğlensin diye orada tutulduğudur, bütün canlılar aleminin yalnızca biz onları kullanalım diye var olduğu düşüncesidir. İnsanların yaban şeyleri görme ve deneyimleme arzusu son derece pazarlanmaya ve sömürülmeye açık. Hayvanat bahçeleriyle  ilgili bütün retoriklerin ve argümanların arkasında para ve çıkar adına yapılan zulümler yatıyor. Bir kez bu insan yapımı görüntüyü deşifre edebilirsek o zaman bu tür kölelik kurumlarının onlara saldırmamıza engel olması için hiçbir savunması kalmayacak.

Hayvanat bahçesinde insanlar kafeslerin gerekliliği ve hoşluğuna alışıyor. Bir zamanlar özgür olan hayvanların kafeslerde dolaşması ve demir çubuklara boş boş bakması kendi esaretimizin üzücü bir yansıması gibi.

Bu küçük ama başarılı hareketle kendimizle kendimiz dahil bütün canlıları baskı altına alanlar arasına bir  çizgi çekiyoruz.

Yılbaşından önce dünyada hapisane sistemine karşı ve tutuklularla dayanışma göstermek adına çeşitli eylemler yapma geleneği vardır. Bizler bu geleneği insan ve hayvan bütün canlıların özgürlüğü ruhu adına devam ettiriyor ve genişletiyoruz. Geçen sene Horfield hapisanesi dışında polisin dayanışmacılara gösterdiği şiddeti unutmadık ve bağışlamadık.

Onlara hiç beklemedikleri noktalardan vuracağız. Asla her yerde olamazlar. Hiçbir esaret ya da hapise atma biçimin kabul etmeyeceğiz.

Bu eylemi Marco Camenisch, Cristobal Franke ‘mono’ ve Osman Evcan’a adıyoruz.

http://hayvanozgurluguhareketi.com/2013/01/04/alf-osman-evcana-destek-eylemi-yapti-hapisanelere-ve-hayvanat-bahcelerine-karsi/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code