Topraksızlar 10 otoyolu bloke etti

Topraksızlar Hareketi “Milton Santos” kırsal topluluğunun zorla tahliye edilmesine karşı ve Tarım Reformu için Sao Paulo’da 10 otoyolu bloke etti.

Yaşadıkları alanlardan çıkartılma tehditiyle karşı karşıya olan en az 70 aile ve Topraksız Köylüler Hareketi, Anhanguera otoyoluna barikat kurarak eylem gerçekleştirdi.

Topraksız Köylüler hareketi, dün Brezilya’nın Anhanguera otoyolunu 40 dakika boyunca trafiğe kapattı. Yola barikat kurarak ateşe veren köylüler, eylemde devletin Topraksızlar Hareketi’nin önde gelen isimlerine saldırısı protesto edildi.

Milton Santos ve Elizabeth Teixeira’da yaşayan aileler tarafından yapılan çağrı ile toplanan en az 70 aile de eyleme katıldı. Ayrıca Brezilya’nın Promissão, Itapeva, Pontal Paranapanema, Ribeirão Preto, Andradina, Sorocaba ve Paraíba Valley bölgelerinde de yapılan eylemde, köylüler, yaşadıkları alanlardan tahliye edilmek istenmelerini protesto etti.

Yetkililerin, “Bu yıl sonuna kadar evlerinden çıkartılmayacaksınız” açıklaması yaptığını kaydeden köylüler, sonrası hakkında bir netlik olmadığını kaydetti.

Yarın da eylem yapacaklarını belirten Topraksızlar Hareketi, saat 11.00’den itibaren milletvekilleri ve bazı devlet yetkilileriyle müzakere yapacaklarını da kaydetti.

Yerleşimlerinin 7. yılını kutlamak için etkinlik düzenleyeceklerini açıklayan aileler, aktivistleri ve sanatçıları da etkinliğe davet etti.

Kaynak: Etha

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code