Polis saldırısına rağmen Amedliler gerillalara sahip çıktı

Bingöl’de yaşamını yitiren ve 3 gündür defnedilmelerine izin verilmeyen HPG gerillaları Hakan Ceylan (Dijwar Amed) ve Hicran Gersiyor (Axîn Viyan) için düzenlenmek istenen cenaze yürüyüşüne polisler gaz bombalarıyla saldırdı. Bununla da yetinmeyen polisler, cenazelerin bulunduğu tabutlara da tazyikli su saldırısında bulundu.

Bingöl kırsalında çıkan çatışmada yaşamını yitiren ve cenazeleri Diyarbakır’a getirilen 2 HPG gerillası Hakan Ceylan (Dijwar Amed) ve Hicran Gersiyor (Axîn Viyan)’un üç gündür izin verilmeyen cenaze töreninde polis kitleye saldırdı.

Diyarbakır’da kitle tüm saldırılara rağmen HPG gerillaları Hakan Ceylan ve Hicran Gersiyor’un cenazelerini “Şehit namirin” sloganlarıyla gaz bulutu içinde toprağa verdi. Cenaze töreninde konuşan yüzünü puşiyle kapatan bir genç, Yeniköy Mezarlığı’nın direniş meydanı olduğunu ifade ederek, “Serok Apo’nun verdiği direniş, gerillanın verdiği direnişi biz esas alacağız. Bundan sonra bu kentte bir tek yol kalmış o da direniştir. Kimse bundan sonra barıştan söz etmesin, çünkü bizi ikna edemezsiniz. Çünkü şehidimize yaklaşım buysa kimse bize barıştan söz etmezsin. Sadece bir tek kişi barış diyebilir, o da Başkan Apo’dur. Direnişi sadece gerilladan beklemeyeceğiz, kim ne yapabiliyorsa onu yapacaktır” dedi.

Bingöl’ün Genç ilçesi kırsalında 22 Kasım’da çıkan çatışmada yaşamını yitiren ve 3 gündür defnedilmelerine izin verilmeyen HPG gerillaları Hakan Ceylan (Dijwar Amed) ve Hicran Gersiyor’un (Axîn Viyan) cenazeleri sert saldırı ve engellemelere rağmen “Şehit namirin” sloganlarıyla gaz bombası bulutu içinde toprağa verildi.

Cenazeleri taşıyan gruba polis tazyikli su ve yoğun gaz bombası ile saldırmasına rağmen grup cenazeleri bırakmazken, gençler cenazelerin etrafında adeta etten duvar ördü. Gaz bombası ve tazyikli su nedeniyle çok sayıda kişi yaralanırken, kitle polise taşlarla karşılık verdi. Saldırı nedeniyle birçok kişinin ayağından düşen ayakkabıların polis tarafından bir poşete konulması dikkat çekti. Polis ayakkabıların dışında kimi gaz bombası kapsülleri ve plastik mermilerini de topladı. Polis gaz bombası, plastik mermi ve tazyikli suyun dışında taşlarla da kitleye saldırdı etti. Polisin attığı taşlardan biri ETHA muhabiri Serdal Işık’a isabet etti. Boynundan yaralanan Işık, ambulansta tedavi edildi. Polis saldırısı sırasında yaralananlar ambulanslara bindirilirken, bir polis amirinin yaralı bir kişiye “Siz dinsiz, imansızsınız. Sizde ne din var ne iman var” diyerek hakaret ettiği görüldü.

Polisin tüm saldırılarına rağmen HPG gerillalarının cenazeleri “Şehit namirin” sloganıyla toprağa verildi. Yapılan defin işleminden sonra kısa bir konuşma yapan BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, “Bu halk şehitlerini, evlatlarını onların verdiği mücadeleye layık olmak için bir yürüyüşten sonra toprağa vermek istedi. Ancak AKP faşizminin polisleri her zamanki faşist tutumundan vazgeçmedi ve müdahale etti. Bunun sorumluluğu büyüktür. Amed halkı bugün dedi ki; siz bizi yıldıramazsınız. AKP hükümeti bugün iflas etmiştir, bu iflas da bu halkın direnişiyle oldu” diye konuştu.

İŞGAL GÜCÜ

“Öncelikle AKP faşizminin yaptığı bu zulme karşı Amed halkının bu onurlu direnişini selamlıyorum” diyen DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk, “Aslında söylenecek söz kalmadı. Bundan sonra yapacağımız tek şey var o da şehitlerimize sahip çıkmak, sayın Öcalan’a sahip çıkmak, gerillalara sahip çıkmaktır. Sahip çıkalım ki AKP faşizmi görsün bu halkı şehitlerine, gerillalarına terörist demiyor, onlara özgürlük savaşçıları dediğini anlasın. Ve AKP faşizmi iyi bilsin bu halk her zaman evlatlarına sahip çıkacaktır bugün olduğu gibi. Eğer öldürmeye kalkarsanız bir tek kişi kalsak da bu mücadelemize devam edeceğiz. Biz bugün olduğu gibi sizin polis gücünüzden korkmuyoruz. Polis gücü işgal gücüdür, düşman güçtür buradan defolup gidecekler” dedi. Kardeşliğin de bir hukukunun olduğuna dikkat çeken Tuğluk, “Ama bizim dilimizi yasaklayacaksın, eşitlikten uzak uygulamalar ve yasalar koyacaksın sonra kardeş olalım diyeceksin. Yalvar yakar kardeşlik olmaz. Eğer kardeşlik buysa biz böyle kardeşliği bilmiyoruz, tanımıyoruz. Biz de diyoruz ‘ya özgürlük ya özgürlük” şeklinde konuştu.

‘BU DİRENİŞ OLMASAYDI ONLARIN GÖZLERİ AÇIK GİDECEKTİ’

Tuğluk’tan sonra konuşan gerilla Hakan Ceylan’ın babası Abdullah Ceylan “Siz çocuklarınıza sahip çıktınız, ben de onların bir yoldaşı olarak size teşekkür ediyorum. Eğer bu direniş olmasaydı onların gözleri açık gidecekti” dedi. Gerilla Hicran Gersiyor’un babası Bekir Gersiyor ise, “Ben de sadece bunu söylemek istiyorum, ben bu onurlu halka kurban olayım, o benim şehidim değil tüm Kürt halkının şehididir” diye ifade etti.

Yapılan konuşmalardan sonra kitle “Şehit namirin” sloganları atarak, araçlarla Kulp Yas Evi’ne giderken, mezarlık çıkışında polisler kimlik kontrolü yaptı. Kimliklerini göstermek istemeyen kitle ile polisler arasında yer yer gerginlikler yaşandı.

Gerginlik sonrası gerilla Hakan Ceylan’ın amcaları Zeyad ve Ümit Ceylan polisler tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alınırken amca Zeyad Ceylan’ın polisler tarafından darp edildiği bildirildi.

Haber: FıratNews

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code