ODTÜ’de Erdoğan’a çatışmalı karşılama

Göktürk Uydusu’nun uzaya gönderilmesini canlı izlemek üzere ODTÜ’ye gidecek olan Türk Başbakanı Tayyip Erdoğan, protestolarla karşılandı. Öğrencilerin yürüyüşüne polis gaz bombaları ve TOMA’larla saldırdı.

Göktürk Uydusu’nun uzaya gönderilmesini canlı izlemek üzere TÜBİTAK’ın ODTÜ yerleşkesi içerisindeki Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’ne gidecek olan Türk Başbakanı Tayyip Erdoğan, protestolarla karşılandı. ODTÜ’lü öğrenciler, “Bilimi satan, emperyalist savaş çığırtkanı Tayyip ODTÜ’den defol” yazılı pankart arkasından Fizik Bölümü kantini önüne yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında öğrenciler sık sık “AKP’den hesabı gençlik soracak”, “Tayyip defol, üniversiteler bizimdir” sloganları attı.

8 TOMA ve iki bine yakın çevik kuvvet polisi yerleşkeye konuşlandırıldı. Öğrencilerin yürüyüşüne polisin gaz bombaları ve TOMA’larla saldırması üzerine öğrenciler de taşlarla karşılık verdi. Kampüste çatışmalar sürüyor.

Atılan gaz bombaları nedeniyle ODTÜ ormanlık alanda yangın çıkarken polisin TOMA araçlarını öğrencilerin üzerine sürmesi nedeniyle öğrenciler ezilme tehlikesi geçirdi.Polisin saldırısına taşlarla karşılık veren ODTÜ’lüler yollara barikatlar kuruyor. ODTÜ’lülerin yoğun direnişi nedeniyle polis ilerleyemezken uzaktan gaz bombaları atıyor.

Ayrıca akşam saatlerinde rektörlük önünde toplanan akademisyenler polisin üniversitelilere saldırısını kınadığını ve üniversitelere destek verdiğini açıklayarak üniversite yönetimini üniversitenin özerkliğine sahip çıkmaya davet etti.

Türk Başbakan Erdoğan, 15 Aralık 2010’da da Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu toplantısı için kamuoyuna duyurmadan gizlice ODTÜ’ye gelmiş, başbakanın okula geldiğini öğrenen üniversiteliler bir yürüyüş gerçekleştirmişti. Yürüyüşe düzenlenen polis saldırısında 20 ODTÜ’lü gözaltına alınmıştı.

http://firatnews.org/index.php?rupel=nuce&nuceID=72965

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code