Santiago, Şili: Alex Lemún anısına çatışmalar


14 Kasım 2012 Çarşamba günü, eski Santiago Pedagoji Fakültesi’nde, bir kültür hatırası eyleminin -tam on yıl önce 2002’de 17 yaşındaki savaşçı Alex Lemún’unun demokrasi ve sermayenin kuklaları tarafından katledilişinin anısına – biterken, aynı zamanda iki Mapuche siyasi tutsağının başka bir açlık grevine  katılırken, maskeli 30-35 kişi üniverstie kampüsünü basarak , ilgisiz insanların (namı diğer yaşayan malların) akışını durdurmak için Macul ve Grecia caddelerinde barikatlar kurup ateşe verdiler.

Bölgede tüketim merkezlerini koruyan polislere molotof kokteyli atan eylemciler doğrudan eylem ve meydan okumanın yolunu açtılar. Daha sonra, kundakçılar Grecia caddesine yakın girişte hava boğucu olana kadar geri çekildiler.

Buna karşın, bu sefer kampüsün girişinde daha fazla benzin ve molotofla geri döndüler. Çatışmalar, maskeli grup son cephaneleri bittikten sonra çekilmeden  yaklaşık bir buçuk saat sürdü.

Sermaye adına işlenenin sadece cinayet olduğunu hatırlamak değerlidir. Bu yüzden, Alex Lemún’un katledilişi  Mapuche halkının otonomi için verdikleri mücadele bağlamında değerlendirmek gerek. Çatışmanın gerçekliği işgal edilmiş topraklarda oluşan Sermaye bitikiminde yatmaktadır. Kapitalistler bu toprakları tamamen sömürmeyi hedefliyor.  Bizler bu yüzden mücadelenin yollarını birleştirmek ve herhangi bir talebin ötesinde ortak düşmana karşı bu yolları geliştirmek adına bu düşünceyi pratiğe dökmeliyiz. Bizler antikapitalist güçleri beslemek için Mapuche savaşçılarının dünya görüşünü özümseyebiliriz.

Alex Lemún yaşıyor!

Tüm politik tutsaklara özgürlük!

Sermayeye ve Devlete Ölüm!

http://www.hommodolars.org/web/spip.php?article4737

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code