Hava limanına ihtiyacı olan kim?

Notre Dame des Landes: Diyalog sürüyor

27/11/2012.Dün beş kişi daha tutuklandı. Devlet jardarma operasyonlarını durdurup, jardarmayı bölgeden geri çekebileceğini açıkladı ama koşul olarak ZAD’da yanı savunulaan bölgede yeniden barınakların kurulmamasını öne sürdü. Zadistler bunun bir  ayak oyunu olduğunu düşünüyor.

Fransiz Başbakanı diyalog komisyanu önerdi.

26/11/2012.Ruhları yatıştırmak için diyalog komisyonu öneren başbakan geçtiğimiz cumartesi günü bu komisyon hem projeyi daha iyi açıklayacak hem tarafları dinleyecek dedi. Ve lakin aynı gün Jardarmanın diyalog tarzında bir değişiklik olmadı.
Fransanin bir çok şehrinde ve Nantes gösteriler hafta sonu boyunca  sürdü. Bir Zadist onların basınında yaptığı bir yorumda ‘Zadistleri  protestocuları aptal yerine koymamak lazım. Hem projenin korunacağı ilan ediliyor hem diyalog komisyonu öneriliyor’ dedi

(geçici düzenleme bölgesinin başharfleri, olan ZAD, direnişçilerin kelime oyunuyla aynı ilk harfler kullanılarak Zone à Defendre’a yanı Savunulacak bölge’ye dönüştürüldü. Zadist bu bölgede yaşayan muhterem anlamında kullanılıyor)

                                                                                                                                  Hava limanına ihtiyacı olan kim? 

25/11/2012.Fransanın Nantes şehrine bağlı küçük bir kasaba olan Notre Dame Des Landes’da kimin hava limanına ihtiyacı olduğu merak konusu! Dün sabah bu küçük komünde Hava limanı  projesine karşı olan ve 2013’te başlayacağı önesürülen inşa çalışmalarını engellemek için ağaçlara kabanlar kuran, mevcut binaları işğal eden yenilerini yapıp içinde oturan skuatörleri tahliye etmeye gelen 500 Jandarmanın mı ihtiyacı var bu hava limanına?  İki köylü konfedarasyonu ve ACIPA (Hava limanıyla ilgili nüfusun komünlerüstü derneği) yerel vergileri arttıracağı, tarım topraklarını mahvedeceği, çevreyi kirleteceği ve bölgedeki diğer hava alanalrının kullanımını düşüreceği gerekçeleri

yle yıllardan beri karşı çıkıyorlar.

25 Ekimde içlerinde medyatik olarak tanınmış  Greenpeace, Les Amis de la Terre, Réseau action climat, la Confédération paysanne ve Attac’ın da bulunduğu 11 dernek fransiz başbakanı Jean-Marc Ayrault’a projenin iptali için çağrı yapmış, zorba tahliyeleri tenkit etmişti.
Geçtiğimiz Cumartesi günü  40 000 kişinin katıldığı bir yürüyüşle yeniden işğal edilen ZAD (geçici düzenleme bölgesi) dün sabah bire bir bir maça tanık oldu 500 militan 500 jandarma .

Şehrin  Valisi utanmadan basına verdiği demeçte 300 kadar militanın çok saldırgan olduğunu iddia etti. Maçtaki hakem hilesine kızan köylüler 11 traktörle Nantes şehrinin trafiğini bloke etmek için önemli bir köprüyü saat 14 gibi işğal etti. Valiliğin soluğu trafiğe saldırı suçundan mahkemede alırsınız tehdiden ( demokrasinin bitmez tükenmez nimetleri; jandarma yetmeyince mahkeme) dolayı işğal uzun sürmedi.
watch?feature=player_embedded&v=siuCaqxSH6k
Hem Nantes’ta hem Fransa2nın diğer bir çok şehrinde tahliyeyi protesto için değişik gruplar bir çok eylem gerçekleştirdiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code