17-18 Kasım serhildanı sabahın ilk saatlerinde çatışmalarla başladı

17-18 Kasım tarihleri arasında çağrısı yapılan 2 günlük açlık grevi ve tutsaklar için hayatı durdurma eylemleri sabahın ilk saatlerinden itibaren kepenk kapatmalar ve sokak eylemleriyle başladı. 17-18 Kasım açlık grevi çağrısının ilk günü, Kürt illeri, İstanbul, Denizli, İzmir, Ankara da başlayan açlık grevlerinin bir çoğu polis müdahalesiyle karşı karşıya kalırken, sabahın ilk ışıklarıyla beraber yoğun ve şiddetli sokak çatışmalarına sahne oldu.

Yüksekova’da açlık grevine saldırı, sokaklar savaş alanı

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yürüyüş ve açlık grevine polis müdahale etti. Müdahale sonrası çatışmaların başladığı Yüksekova’da sokaklar savaş alanına döndü.

BDP Yüksekova İlçe binası önünde bir araya gelen yüzlerce yurttaş Musa Anter Kültür Parkı’na doğru yürüyüşe geçti. Eski Cezaevi kavşağına gelen kitleye, polis gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti. Ara sokaklardan gelen akrep tipi zırhlı araç bir anda kitlenin içine dalarken, yurttaşlar aracı taşlamaya başladı.

Taşlanan akrep kitlenin içinden geri çekilirken, şans eseri yaralanan olmadı. Köşe ve ara sokaklardan çıkan akrep tipi araçlar kitleye müdahalede bulunurken, eylemciler ara sokaklardan Musa Anter Kültür Parkı’na ulaştı. Ancak açlık grevine başlayan eylemcilere polis şiddetli müdahalede bulundu. Müdahale sırasında baygınlık geçirenler olurken, gençler kurdukları barikatlar arkasında taşlarla polise karşılık verdi.

Başta park çevresi olmak üzere çarşı merkezi, Yeşildere, Kışla mahalleleri ve Şemdinli Yolu üzerinde olaylar sürüyor. Olaylar sırasında Metin Doğma isimli kişi polisler tarafından, “Sen şüphelisin” denilerek araca alındığı ve araçta dövüldükten sonra araçtan atıldığı belirtildi. Doğma’nın polisler tarafından tehdit edilerek, “Seni açlık grevinde görürsek öldürürüz” dediği ileri sürüldü.

Olaylar sırasında polis, çekim yapan DİHA Muhabiri Sami Yılmaz’ı hedef alarak iki kez gaz bombası attı. Şans eseri Yılmaz’a bir şey olmazken ilçede olaylar devam ediyor.

Kızıltepe girişinde cenaze konvoyuna polis saldırısı

Şemdinli’de 9 Kasım’da yaşamını yitiren HPG gerillası Abdulvahap Bozdemir’in cenaze konvoyuna ve konvoyu bekleyen binlerce kişiye polis ilçe merkezi girişinde saldırdı.

Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı Xapuşkê alanında 9 Kasım tarihinde çıkan çatışmada yaşamını yitiren ve cenazesi ailesi tarafından Malatya Adli Tıp Morgu’nda alınarak Mardin’in Kızıltepe İlçesi’ne götürülen HPG’li Abdulvahap Bozdemir’in (Agit Koser) cenaze konvoyu ve cenazeyi bekleyen binlerce kişi ilçe girişinde polis saldırısına maruz kaldı.

Polisin tazyikli su ve gaz bombalı saldırısına kitle taşlarla karşılık verdi. Çatışmalar sürüyor.

Diyarbakır’da kepenkler kapatıldı

Açlık grevlerine destek vermek amacıyla birçok kentte olduğu Diyarbakır’da da kepenkler açılmadı.

İki günlük açlık grevinin yapılması planlanan Park Orman’ın etrafı polis bariyerleriyle kapatılırken, E Tipi Kapalı Cezaevi ve BDP İl Binası önünde kuşatmayı andıran polisiye önlemler dikkat çekerken, halkın buralara gelmesine izin verilmiyor.

Birçok semtte kepenklerin kapalı olduğu Diyarbakır’da çevre illerden getirilen zırhlı araç ve Çevik Kuvvet polisleriyle tedbirler alındı.

Polisler, zaman zaman araçlardan, “Saygıdeğer Diyarbakır halkı 17-18 Kasım tarihlerinde yapılması planlanan etkinlik valilik tarafından yasaklanmıştır. Diyarbakır halkından duyarlılık bekliyoruz. Toplanan gruplara müdahale edilecektir” şeklinde anonslar yapıyor.

Yer yer polisin kitlelere “küfür” ederek provoke etmeye çalıştığı gözlendi.

İHD: Diyarbakır tam anlamıyla kuşatma altında

İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, BDP’nin çağrısıyla yapılması planlanan kitlesel açlık greviyle ilgili gözlem yapmak için Diyarbakır’ı dolaştıklarında, kentin tam anlamıyla kuşatıldığını gösteren bir manzarayla karşılaştıklarını söyledi.

BDP’nin çağrısı üzerine bugün yapılması planlanan ancak Diyarbakır Valiliği tarafından yasaklanan kitlesel açlık grevinin yasaklanması, kentte büyük bir gerginliğe neden olurken, polis Diyarbakır’ı adeta kuşatma altına aldı.

Yaşanan gerginliği yerinde incelemek isteyen İHD Diyarbakır Şubesi, sabah saatlerinden itibaren kent genelinde gözlemlerde bulundu. Yaptıkları gözlemlere ilişkin bir açıklamada bulunan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, kentte yaptıkları incelemede, şehrin her tarafının polis tarafından kuşatıldığını gördüklerini söyledi.

Özellikle açlık grevinin yapılacağı Parkorman ve BDP İl Binası çevresinin adeta bir işgal görünümü verdiğini belirten Bilici, yaptıkları gözlemleri şöyle sıraladı:

“*Ofis Semti Gevran ve Ekinciler Caddesi’nin kesiştiği kavşak çevik kuvvet ve özel hareket timleri tarafından sarılmış, çok sayıda zırhlı araç ve TOMA’nın hazır bekletildiği görüldü.

*Batıkent Meydanı olarak bilinen arazide çevik kuvvet ve özel hareket polisleri ile çok sayıda sivil polisin bekletildiği gözlemlendi.

*BDP İl Binası zırhlı araçlar ile çevik kuvvet polisleri tarafından ablukaya alındığı, sivil polislerin bina çevresinde görevlendirildiği, partiye giden tüm yolların kapatılarak araçların gidiş gelişlerine izin verilmediği ve parti binası önünde toplanan kitlenin dağıtılmaya çalışıldığı görüldü.

*Açlık grevinin gerçekleşeceği yer olarak planlanan Parkorman’ı kuşatacak biçimde onlarca zırhlı araç ve TOMA araçlarının yerleştirildiği, ‘polis’ yazılı demir bariyerlerle parka giriş çıkışların önlendiği ve çok sayıda çevik kuvvet ve sivil polislerin park etrafında bekletildiği görüldü. Parkın iç kısımlarında ve Cegerxwin Kültür Merkezi’nde de polisler tarafından giriş ve çıkışlarının engellendiği, çevik kuvvet polislerinin merkezin önünde müdahaleye hazır bekletildiği gözlemlenmiştir.

*Birçok noktada kurulan polis kontrol noktalarında halkın birlikte dolaşımının engellendiği, bazı vatandaşların da durdurularak kimlik kontrolünden geçirildiği görüldü.

*Kent genelinde neredeyse tüm esnafın kepenk kapattığı ayrıca izlenen bir ayrıntıydı.

Hakkari ve Yüksekova’da kepenkler kapalı, halk grevde

Açlık grevlerindeki tutsaklara destek amacıyla Hakkari ve Yüksekova ilçelerinde kepenkler kapatıldı. Tüm iş yerlerinin kapalı olduğu kentlerde halkın iki günlük açlık grevine girdiği belirtildi.

Sadece ezcanelerin açık olduğu Hakkari ve Yüksekova’da yoğun polisiye önlemler alındı.

Öte yandan Yüksekova’da yerel saat 11:00’da Eski Cezaevi Kavşağında BDP İlçe yönetimi tarafından açlık grevleri için basın açıklaması yapılacağı belirtildi.

Hakkari’de ise halk belediye binası önünde toplanmaya başladı.

Şırnak ve ilçelerinde kepenkler kapatıldı

Cezaevlerinde 12 Eylül’den bu yana açlık grevinde olan tutsaklara destek amacıyla Şırnak kent merkezi ile ilçelerinde kepenkler kapatıldı.

Sadece eczane ve fırınların açıldığı gözlenirken, yoğun polisiye önlemlerin alındığı görüldü.

İstanbul’un 3 bölgesinde polisten şiddetli saldırı

BDP’nin İstanbul’un 3 bölgesinde yapılmak istenen açlık grevi eylemlerine polis çok sert müdahalede bulundu. Çok sayıda kişinin yaralandığı eylemlerde açlık grevine katılmakta ısrarlı olan kitlelerin bekleyişi devam ediyor.

BDP’nin “İçerideki on bine dışarıdaki yüz binlerden destek” sloganı ile birçok merkezde 17-18 Kasım tarihlerinde yapacağını duyurduğu açlık grevlerine İstanbul’un 3 bölgesi olarak belirlenen Sancaktepe, Sultangazi ve Esenyurt’taki eylemler polisin sert müdahalesi sonucu engellenmeye çalışılıyor. 3 bölgede de OHAL’i aratmayan görüntüler yaşanırken eylemciler, grevi yürütmede kararlı.

İstanbul Sancaktepe’de festival alanında toplanan çok sayıda kişiye polisin müdahale etti. Gruplar mahalle aralarına dağılırken polis ilçede olağanüstü önlemler alıp, kafelerde oturan insanlara da gazlarla müdahale ederek dağılmalarını istedi. Caddelerde grup halinde ilçe sakinlerini de dağıtan polis ile halk arasında zaman zaman tartışmalar yaşanıyor. Polis basın mensuplarının görüntü almasını engellemeye çalışırken gazeteciler, sık sık kimlik kontrolüne tabi tutuluyor. BDP Sancaktepe İlçe binasını ablukaya alan polis, giriş ve çıkışlara izin vermiyor. Yaşanan müdahalenin ardından Ahmet Yeğin, Alper Engin, Ayhan Gökbalık isimli 3 kişi gözaltına alınırken, yaralanan çok sayıda kişi Özel İstanbul Bölge Hastanesi’ne kaldırıldı. Hastaneye getirilen kadınlardan biri, “Yeter artık, Türk, Kürt, Ermeni arkadaş olalım. Bu zulme son verelim” demesi üzerine hastanede bekleyenler alkışlarla destek verdi. Bunun üzerine polisin hastaneye de gaz bombası atması üzerine gaz bombalarından bazıları hastaneye girdi. Birçok hasta gazdan etkilendi. BDP Sancaktepe İlçe Binası’na giriş çıkışlar polis tarafından engellenirken ilçe binasında aralarında BDP PM üyeleri ve parti yöneticilerinin de bulunduğu 45 kişi açlık grevine başladı.

Sultangazi İlçesi’ne bağlı Gazi Mahallesi’nde yapılmak istenen açlık grevine polisin müdahale etmesi sonucu çatışmalar yaşandı. Polis yoğun şekilde gaz bombası kullanırken, gençler polise taş ve molotofkokteylleri ile cevap veriyor. Polisin attığı gaz bombalarının gençler tarafından polise geri atılması üzerine gazdan etkilenen çok sayıda polis sağa sola kaçıştı. Polisin müdahalesinde aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu çok sayıda kişi yaralandı. BDP Gaziosmanpaşa İlçe Başkanı Seyfettin Peker’in de aralarında olduğu yaralılar Gazi Hastanesi’ne kaldırıldı. Yaralanan birçok kişinin ise gözaltına alınmaktan çekindiği için hastaneye gelemediği öğrenildi. Öte yandan Kemal Pir Parkı’nı ablukaya alan polis, parkın tabelasını, açlık grevi çadırını ve çadıra asılan dövizleri yerinden söktü. Bir polis, ağaca asılan BDP bayrağını yerinden sökerek ayağıyla ezdi. Yine çadırda bulunan Özgür Gündem ve haftalık Demokratik Ulus gazetelerine polis tarafından el konuldu. Sultangazi Belediyesi’ne bağlı ekipler ise sökülen çadırı ve eşyaları polis gözetiminde kamyona yükleyerek götürdü.

Esenyurt’ta ise polisin sert müdahalesinin ardından kitlenin bir kısmı BDP Esenyurt İlçe binasına geçerken, çok sayıda kişi de mahalle aralarında bekliyor. BDP İlçe binası önü TOMA araçları ve çevik kuvvet polisleri tarafından ablukaya alınmış durumda.

http://firatnews.org/index.php

Denizli’de gaz bombalı müdahale

Denizli’de iki günlük açlık grevi için toplanan kitleye polis gaz bombaları ile müdahale etti.

BDP’nin, Kürt siyasi tutukluların açlık grevine destek amacıyla çağrısını yaptığı iki günlük açlık grevi eylemi Denizli’de de yapılmak istendi.

Candoğan Meydanı’nda toplanan kitle basın açıklaması yaptı. Açıklama sonra polis, kitleye gaz bombaları ile müdahale etti.

Polis, BDP il binasının kapısına da barikat kurarak, giriş-çıkışları engelliyor.

Esenyurt’da polis müdahalesi

BDP’nin iki günlük açlık grevi çağrısı üzerine Esenyurt’da bir araya gelen yüzlerce kişiye polis müdahale etti.

BDP’nin iki günlük açlık grevi eyleminin merkezi noktalarından olan Esenyurt’ta, kitle parti binasına girerken polis gaz bombaları ile müdahale etti.

BDP’nin iki günlük destek açlık grevi eylemlerinin merkezlerinden birisi de Esenyurt’tu. Esenyurt Meydanı sabah saatlerinde polis tarafından kapatılınca, 500’ü aşkın kişi BDP Esenyurt İlçe binası önünde basın açıklaması yaptı.

Ardından kitle açlık grevine başlamak için parti binasına girerken, polis gaz bombaları ile müdahale etti. Kitlenin bir kısma parti binasına girerken, bir kısmı da polise taşlarla karşılık verdi. Polis, BDP binasına da gaz bombası atarken, müdahalede bir kişi yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

İlçede gerginlik sürüyor.

Sancaktepe’de polis müdahalesi

BDP’nin iki günlük açlık grevi çağrısı nedeniyle Sancaktepe’de toplanan kitleye polis gaz bombası ile müdahale etti.

Barış ve Demokrasi Partisi’nin, cezaevlerinde süren açlık grevine destek amacıyla iki günlük açlık grevi eylemi İstanbul’da engellendi.

BDP, İstanbul’da Esenyurt, Sancaktepe ve Sultangazi olmak üzere üç merkezde açlık grevi eylemi yapacağını duyurmuştu.

Sancaktepe’de festival alanında toplanmaya başlayan kitleye, polis gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti. Eylem henüz başlamadan gerçekleştirilen müdahale sonrası çatışmalar çıktı. Çatışmalar ara sokaklarda devam ediyor.

Esenyurt’ta ise kitlenin meydana girişi engellendi. BDP’liler parti binasına dönerek durumu değerlendiriyor

Açlık grevi ve dayanışma sürecine dair anlık güncellemeleri almak için takip edebileceğiniz facebook sayfaları:

Açlık Grevi Postası

ANF / Fırat Haber Ajansı

Özgür Gündem

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code