“Son kafes kırılana dek, Uzlaşma Yok!”

Hayvanları Koruma Kanunu tasarısına karşı çıkan on binlerce insan 20’ye yakın ilde sokaklara döküldü. Belediye ekipleri tarafından hayvan öldürmenin yasal hale geleceği bu yasaya karşı hayvan özgürlükçüler, doğa savunmacılar ve kitle örgütleri, tepkilerini dile getirdi.

TBMM’nin yeni dönemde yasalaşması beklenen 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu Tasarısı, özellikle sokakta barınan hayvanlar için büyük tehdit oluşturuyor. İstanbul Taksim İstiklal Caddesi’inde ve bir çok şehirde toplanan on binler, buna izin vermeyeceklerini haykırdı.

Daha önce illegal yollarla hayvanlar toplatıp öldürülüyor veya ilaç firmaları için denek olarak kullanılıyordu. Orman Bakanlığı tarafından Meclis’e sunulan 5199 sayılı Hayvanları Koruma Tasarısı, kabul edildiği durumda, artık bu yasalaşacak. Ev ve sokaklardan toplanan hayvanlar ilaç firmalarında ve bilimsel araştırmalarda kobay olarak kullanılabilecek. Kanunda yapılacak değişiklikler arasında geçen “uyutma” kelimesi ve sokak hayvanlarının toplanarak doğal yaşam parklarına götürülmesi başlıkları, tartışmaya neden oldu.

En kitlesel eylemler İzmir ve İstanbul’da gerçekleşirken bir çok şehirde eş zamanlı eylemler gerçekleşti. İstanbul Taksim’deki yürüyüşe Direnişin Ritmi, Yeryüzüne Özgürlük Derneği, Bağımsız Doğa-Hayvan Aktivistleri (Vegan-Vejetaryen) gibi özgürlükçü gibi gruplarla birlikte anarşistler de  katılırken yürüyüş esnasında  GS lisesi ve Fransız Konsolosluğu duvarlarına “Soykırımcı Mehdi-Veysel”, “Kürk-deri-et, hepsi cinayet!”, “Hayvanlara Özgürlük”, “Ölüm yasasına hayır!” ve “İnsana, hayvana, yeryüzüne özgürlük” yazılamaları yapıldı. İstiklal caddesi üzerinde bulunan McDonalds’ın duvar ve reklam panolarına “Katil Mc!” yazılamaları yapıldı ve ön duvarına “Zulme, sürgüne ve soykırıma karşı eyleme geç! Son kafes kırılana dek, Uzlaşma Yok!” yazılı pankart asıldı. Güvenlikçilerin pankartı indirme çabası müdahale edilerek engellendi ve bir süre “Katil McDonalds!” sloganları atıldıktan sonra yürüşe devam edildi. Duvarlarda ve yerlerde “ALF” (Hayvan Kurtuluş Cephesi) yazılamaları da dikkat çekti.

Taksim meydanına giren kitlenin bir kısmı AKP hükümetini ataya şikayet etmek üzere taksim anıtı önünde toplanırken, antiotoriter ve antikapitalist hayvan özgürlükçüler, eylemlerini meydana geldiklerinde bitirdiler.

İzmir’deki eylemde ise yine kemalist ve devletçi hayvanseverler hakimken, özgürlükçü, antiotoriter ve anarşist bir grup hayvan kurtuluşçusu hem eylem alanında hem de işlek bir caddede eylemler düzenlediler. “Hayvanlar için bütün insanlar Nazidir” ve “Et-Deney-Kürk-Sirk, Katil İnsan, Maktül Hayvan”pankarlarıyla yürüyen grup daha sonra fast food ve et restaurantlarının bol olduğu işlek bir caddede “Et yeme, öldürme cinayet işleme!” sloganları eşliğinde yürüyüş gerçekleştirdiler.

Eskişehir’de anarşistler “Devlet insan-hayvan ayırtetmez katleder” pankartıyla eylemlere katıldılar.

5199 sayılı kanuna karşı sokaklara dökülen diğer şehirler ise şöyle:

Adana
http://haberler.com/yeni-tasari-hayvanseverleri-aglatti-3978058-haberi/

Mersin
http://haberler.com/mersinli-hayvanseverler-yasa-tasarisini-protesto-3978095-haberi/

Çanakkale
http://haberler.com/hayvan-haklari-icin-sokaga-dokulduler-3978179-haberi/

Çeşme
http://hayvanozgurluguhareketi.com/2012/09/30/30-eylul-cesme/

Eskişehir
http://haberler.com/hayvanseverlerden-protesto-3978229-haberi/

Denizli
http://hayvanozgurluguhareketi.com/2012/09/30/30-eylul-denizli/

Edirne
http://haberler.com/5199-sayili-yasada-yapilmasi-dusunulen-degisiklik-3978256-haberi/

Bolu
http://hayvanozgurluguhareketi.com/2012/09/30/30-eylul-bolu/

Tekirdağ
http://haberler.com/5199-sayili-yasada-yapilmasi-dusunulen-degisiklik-3978264-haberi/

Antalya
http://haberler.com/hayvanseverlerden-yasa-protetostosu-3978289-haberi/

Bursa
http://hayvanozgurluguhareketi.com/2012/09/30/30-eylul-bursa/

Samsun
http://haberler.com/hayvanseverlerden-yasa-tasarisina-tepki-3978250-haberi/

Bodrum
http://haberler.com/bodrumlular-hayvan-haklari-icin-yurudu-3978496-haberi/

Ereğli
http://hayvanozgurluguhareketi.com/2012/09/30/30-eylul-eylemleri-eregli/

Giresun
http://haberler.com/hayvan-haklari-icin-birbirlerine-girdiler-3978228-haberi/

* 40 kurum ve oluşumun imzacı olduğu ortak deklarasyona ulaşmak için tıklayın.

* Neden karşı çıkıyoruz? (Yeryüzüne Özgürlük Derneği). Yasa teklifi ile yazdığımız eleştiri metnine ulaşmak için tıklayın.

* Hayvan Özgürlüğü Hareketi ve Felsefesi blogundan yararlanılarak derlenmiştir.

İSTANBULİZMİR

ESKİŞEHİR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code