Şili’de Mapucheler sokakta

Mapuchelerin haklarını desteklemek için başkent Santiago’da yapılan Mapucheler ve Onur için Büyük Yürüyüş eylemi sırasında eylemciler ve polis arasında çatışma yaşandı.

Şili’nin en kalabalık etnik grubu Mapuchelere üye binlerce kişi, Şili yerlileri tarafından çağrısı yapılan eyleme katılırken, polis yürüyüşe engel olmaya çalıştı.

Atalarına ait toprakların yeniden değerlendirilmesini talep eden yerlilere polis, gaz bombası ve tazyikli suyla saldırdı. Ayrıca siyasi Mapuche tutsakların da serbest bırakılmasını isteyen eylemciler, polise karşılık verdi.

Eylemde bir açıklama yapan Mapuche lideri Manuel Calfiu, “İspanyolların buraya gelmesinden 520 yıl sonra Şili devletine başkentinden ‘Mapuche halkı hala yaşıyor, değerli ve Şili devleti tarafından gasp edilen haklarını korumak için sokaklara çıkıyor’ demek için işte yine buradayız” dedi.

Eylemde çıkan çatışmalarda en az 16 kişinin gözaltına alındığı belirtilirken, çatışmanın yaşandığı bölgelerde banka camları ve trafik ışıklarının kırıldığı bildirildi.

Öte yandan Şili polisini öldürmeye teşebbüsten yargılanan 4 Mapuche siyasi tutsak, suçlamaların asılsız olduğunu ifade ederek serbest bırakılmaları için başlattıkları açlık grevinin 50. gününde.

http://etha.com.tr/Haber/2012/10/16/dunya/silide-mapucheler-sokakta/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code