Şili: Açlık grevindeki Mapuche’lilerle dayanışma eylemi

Wente Winkul Mapu Şili Hükümetinin açlık grevini durdurma stratejisini kınıyor

Bildiri:
İlk olarak, açlık grevindeki kardeşlerimizin hareketinin kırılması ve bölünmesiyle sonuçlanan Rodrigo Hinzpeter liderliğindeki İçişleri Bakanlığının istihbari operasyonunun dikkatle çalışılmış olduğunu belirtmek isteriz.

Hepsinden önce, sahte iddialarla açlık grevindeki tutukluların nakil edilmesiyle haklarının ihlal edilerek jandarma teşkilatını işkence ve adam kaçırmak gibi gayri meşru hareket etmeye zorlamıştır.

Concepcion Hastane müdürü, Sergio Opazo ve müdür yardımcısı Julian Torrijos da bu suça herhangi bir tıbbi gerekçe göstermeden transferleri onayladıkları için katılmışlardır.

Şili Devletinin bu eylemdeki amacı kardeşlerimize ve ailelerimize duygusal ve fiziksel olarak zarar vermekten ve onları etkisiz hale getirmekten başka bir şey değildir.

Halbuki, açlık grevi Mapuche halkının taleplerini dillendirmek için gerçekleştirilmektedir. Bu talepler:

–          Paulino Levipan ve Daniel Levinao davasının feshi.
–          Şili’nin imzalamış olduğu 169 no’lu Antlaşmasının ve uluslararası anlaşmalarının uygulanması.
–          Mapuche davalarında gizli tanıkların kullanılmasına son verilmesi.
–          Mapuche topluluklarına baskınların son bulması ve polisin çocuklar, kadınlar ve yaşlılara yönelik Stop şiddetinin son bulması. Mapuche Topraklarının askersizleştirilmesini istiyoruz.
–          Tüm Mapuche tutsaklarına özgürlük ve topraklarımızın topluluklarımıza geri verilmesi.

Bizler ayrıca, Concepcion’da farklı gösterilerde askeri polisin ailelerimizi dövmesini ve gözatına alınırken şiddet uygulamalarını kınıyoruz. Bu saldırılar Şili Devetinin asıl niyetini açıkça gözler önüne seriyor.

Bu saldırganlığın açık örneğini geçtiğimiz Perşembe günü 100 polisin hastaneleri panzer, TOMA ve çevik kuvvet polisiyle kuşattığında gördük. Özel kuvvetler birimleri açık grevinin 54. gününde olan kardeşlerimizin desteğine gelen yüzlerce insan ve ailelere karşı Şili Devleti Savaş Bakanı Rodrigo Hinzpeter aracılığıyla istikrarsızlaştıran bir stratejiyi yürürlüğe koydu.

Toprak ve Otonomi için

Wente Winkul Mapu, Mapuche Topluluğu

País Mapuche

http://actforfree.nostate.net/?p=11722#more-11722

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code