Portekizliler yıkıma karşı isyanda

Geçen yıl 78 milyar Euro değerinde bir kurtarma kredisi alan Portekiz’in merkez sağ hükümeti, yakın tarihin en katı mali önlemlerini içeren bütçe tasarısını açıkladı.

Hükümetin önerileri kamu harcamalarında gelecek yıl 2 milyar 700 milyon Euro kesinti yapılmasını, kamudaki 600 bin çalışanın yüzde 2’sinin işten çıkarılmasını ve vergi artışını öngörüyor.

Kurtarma paketinin öngördüğü koşulların ancak bu bütçe düzenlemeleri ile yerine getirilebileceğini savunan Maliye Bakanı Victor Gaspar, ortalama gelir vergisi artışının yüzde 9,8’den gelecek yıl yüzde 13,2’ye yükseleceğini bildirdi.

Bütçe kesintileri konusunda “esneklik olmadığını” dile getiren Maliye Bakanı Gaspar, önlemlerin geciktirilmesinin, ülkeyi, borç ve başarısızlığın tahakkümü altına sokacağını ileri sürdü.

Yıkım paketinin açıklandığı sırada hükümetin istifası talebiyle meclis önünde toplanan binlerce kişi, yıkımların geri alınmasını istedi.

“Birlik içindeki bir halk yenilmez” sloganları atan eylemciler, krizden kendilerinin sorumlu olmadığını ve krizi sorumluların üstlenmesi gerektiğini ifade etti.

Kriz koşullarında işsizlik oranı yüzde 15’i bulurken, bu oranın gelecek yıl yüzde 16,4’e yükseleceği tahmin ediliyor.

14 KASIM’DA GENEL GREV VAR

Portekiz’in en büyük sendikası CGTP de “insanların onuruna saldırı düzenlendiğini” ifade etti.

Hükümetin gelir vergisindeki artış için önerdiği oran pek çok işçinin bir aylık maaşına denk düşüyor. Kesintilere karşı CGTP ve diğer sendikalar 14 Kasım’da genel grev yapmaya hazırlanıyor.

http://etha.com.tr/Haber/2012/10/16/dunya/portekizliler-yikima-karsi-isyanda/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code