Ormanın sırrı: Özgür inekler

‘Tarzan’, Manisa ormanlarında yalnız değilmiş: Manisa’nın Saruhanlı ilçesinde 67 yıl önce ormana kaçan gebe inek, doğal ortamda 1500 yabani ineğin yaşadığı bir aile oluşturdu. Kaçak avcıların hedefi olan özgür sığırlar için milli park yapılması düşünülüyor.

Yıl 1942. Veli Kazak’a ait gebe inek, Aydınlar köyüne 10 kilometre mesafedeki Tepegöl’de , ormanlık alana kaçtı. Burada yavrulayan inek, köylülerin çabasına rağmen geri getirilemedi. Yavrusuyla yaşayan inek, otlağa çıkarılan boğalarla çiftleşerek üremeyi sürdürdü.

Bölgede yabani sığırların varlığını öğrenen Manisa İl Genel Meclisi Başkanı Dursun Ali Yıldız, Belediye Başkanı Hüseyin Yaralı ile bölgede incelemede bulundu. Yıldız şaşkın: “Spil Dağı zirvesinde yılkı atları gördüm ancak hayatımda ilk kez yabani inekle karşılaştım. Bu bir doğa harikası. Bu alanda milli park çalışması yapmak, bekçi tutup inekleri koruma altına almak gibi bir planımız var. Önümüzdeki günlerde Tepegöl’ün turizme açılması için ne yapabileceğimizi masaya yatıracağız.”

Kurban Bayramı talanı

Veli Kazak’ın torunu Şaban Kazak şimdi köy muhtarı. Muhtar Kazak dertli: “67 yılda ineklerin sayısı 1500’ü buldu. Her yıl bu 100 tane daha eklendiğini düşünüyoruz. Ama son yıllarda yabani inekler av hayvanı haline  getirildi, özellikle son iki yılda Manisalı bazı kasap ve lokantacılar  tarafından silahla avlandılar. Kurban Bayramlarında avcılar buradan inekleri yakalayıp, düşük fiyatla satıyor. Yakalanan avcıların mahkemeleri hâlâ devam ediyor. Yabani ineklerin devlet koruması altına alınmasını istiyoruz.”

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&CategoryID=97&ArticleID=949296

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code