Afrikalı madencilere polis saldırısı sürüyor

80 bin madencinin grevde olduğu Güney Afrika’da Amplats şirketinin önerdiği 230 dolar maaş artışını yetersiz bularak eylemlerini sürdüren madencilere polis, gaz bombası ve gerçek mermiyle saldırdı.

Grevdeki Amplats şirketi çalışanlarına Güney Afrika polisi saldırdı.

Dünyanın en büyük platin üreticisi Anglo American Platinum (Amplats) madeninde işe dönmeyi reddeden işçiler, sabah saatlerinden itibaren maden girişine barikat kurdu ve geçişlere izin vermedi.

Bunun üzerine Rustenberg’teki ocakta eylem yapan madencilere polis gaz bombası, plastik mermi ve gerçek mermi ile saldırdı. Polis sözcüsü, silah kullandıklarını doğrulayarak “Polisler, göz yaşartıcı gaz, gerçek mermi ve plastik mermi kullandı” dedi.

Geçtiğimiz hafta sendikayla anlaşmaya varan Amplats, ücretlere 230 dolar zam yaptı ancak madenciler sendika anlaşmasını tanımıyor ve 230 dolar zammın yeterli olmadığını belirtiyor.

Daha iyi ücret ve çalışma koşulları düzeltilmeden işe geri dönmeyi reddeden madencilerin temsilcilerinden Siphamandla Makhanya, “Altı haftadır grevdeyiz, boş elle işe geri dönemeyiz” dedi.

Amplats madenleri dışında diğer madenlerde de direniş devam ediyor. Ülke genelinde yaklaşık 80 bin madenci grevde.

http://etha.com.tr/Haber/2012/10/30/dunya/afrikali-madencilere-polis-saldirisi-suruyor/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code