1 Eylül’den beri 19 okula saldırı

Türkiye’de 2012-2013 eğitim yılı başından bu yana en az 19 okul saldırıya uğradı. Bunlardan bir çoğunun ateşe verilmesi nedeniyle eğitim durdu. Son saldırı Kızıltepe’de bir okulun ateşe verilmesiyle yaşandı.

Mardin’in Kızıltepe İlçesi Ersoylu Mahallesi’nde bulunan Sıtkı Türkoğlu İlköğretim Okulu 7 Ekim Pazar akşamı ateşe verildi. Yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre, bir grup gencin PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Suriye’den çıkarılışının yıldönümü olan 9 Ekim’i protesto etmek amacıyla düzenlediği eylemde, Sıtkı Türkoğlu İlköğretim Okulu ateşe verildi. Gençlerin okulun duvarlarına “İntikam” yazdıkları görüldü. Ateşe verilen okulda büyük çapta hasar meydana gelirken, yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.

Yangının ardından okulun bulunduğu mahalle polislerce ablukaya alındı. Okulda yapılan incelemelerin ardından soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Kürtlere yönelik asimilasyona politikalarına karşı Türk eğitim sistemini boykot çağrıları yapılırken, 1 Eylül’den bu yana en az 19 okul kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce saldırıya uğradı. Birçok okul ateşe verilirken, bazılarına ses bombaları atıldı, bazılarının da camları taşlarla kırıldı. Yanan okullarda eğitime ara verildi.

1 Ekim gecesi Hakkari’de Yeni Mahalle’de bulunan Fatih Sultan Mehmet İlköğretim Okulu kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafında ateşe verildi. 3 katlı okul kullanılamaz hale gelirken, 371 öğrencisi olan okulda eğitime ara verildi.

26 Eylül akşam saatlerinde Diyarbakır’ın merkez Sur İlçesi’nde bulunan Alparslan İmam Hatip Lisesi’nin camları kırıldı ve sıralar ateşe verildi. Alevler içinde kalan okulun perde, sıra ve araç gereçleri kullanılmaz hale geldi, büyük çapta maddi hasar oluştu.

22-23 Eylül gecesi Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’ne bağlı Esendere Beldesi’nde ilköğretim okulu kimliği belirsiz kişiler tarafından ateşe verildi. Okulda maddi hasar oluştu.

20-21 Eylül gecesi saat 01.30 sıralarında Hakkari’nin Şemdinli İlçesi’nde bağlı Altınsu Köyü’nde bulunan Atatürk İlköğretim Okulu kimliği belirsiz kişilerce ateşe verildi. Yangın kısa sürede söndürülmesine rağmen okul kullanılmaz hale geldi.

18 Eylül günü gece saatlerinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde üç ayrı okula ses bombası atıldı ve bir okulun da camları taşlarla kırıldı. Nur Mahallesi’nde bulunan Menderes, Metin Bostancı ve Cumhuriyet ilköğretim okullarına parça tesirli ses bombaları atıldı. Cudi Mahallesi’nde bulunan yeni yapılmış bir okulun bütün camlarının kırıldığı bildirildi.

10 Eylül gecesi Şırnak’ın Zap, Oremar, Cumhuriyet ve Cudi mahallelerinde bulunan birçok ilköğretim okuluna ses bombaları atıldı.

8 Eylül günü akşam saatlerinde Diyarbakır’ın Yenişehir İlçesi’nde yan yana bulunan Akif Emre İlköğretim Okulu ile Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu’na parça tesirli el yapımı bombalar atıldı.

6 Eylül günü Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’ndeki Yeşildere Mahallesi’nde bulunan Atatürk İlköğretim Okulu kimliği belirsiz kişilerce molotoflandı. Okulda maddi hasar meydana geldi.

1-2 Eylül gecesi Şırnak’ın Silopi ilçesinde Silopi İlçesi Başak ve Cudi mahallelerinde bulunan Süleyman Demirel ve Sevgi ilköğretim okullarına eş zamanlı molotofkokteyli atıldı. Okullarda yangın çıktı.

1 Eylül gecesi Şırnak’ın Cizre ilçesinde Atatürk Lisesi’ne parça tesirli ses bombası atıldı.

http://firatnews.org/index.php?rupel=nuce&nuceID=69389

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code