Hayvan Özgürlüğü İnisiyatifi: “Yasalarınızı size yedireceğiz!..”

Hükûmet, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununu değiştirmeye hazırlanırken hayvan özgürlükçüler yasa tasarısına ateş püskürmeye devam ediyor.

Hayvan Özgürlüğü İnisiyatifi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ncahazırlanarak Başbakanlığa gönderilen “Hayvanları Koruma Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarı”sının TBMM Başkanlığı’na sunulmasının ardından “Bu yasa tasarısı, hayvan korumayı, hayvan haklarını gözetmeyi değil, hayvanları izole etmeyi, katletmeyi meşrulaştırıyor” açıklamasında bulundu.

İnisiyatif, bu yasa tasarısının kabul edilmesi ile birlikte sokakta yaşayan hayvanların bir bir toplanıp yasa tasarısında tanımlanan “doğal yaşam parkları”na hapsedileceğini belirtti. Hükûmetçe hayvanlara daha iyi bir yaşam sağlanacağı iddiası ile tanıtımı yapılan tasarı, bazı köpek ırklarının devlet barınaklarına teslimini öngörüyor, sokakta hayvanların yaşamasını olanaksız hale getiriyor, evlerde kaç hayvan bulundurulabileceği bakanlığın inisiyatifine bırakıyor. Hak ve özgürlüklerden yana olan herkesi eyleme çağıran Hayvan Özgürlüğü İnisiyatifi aktivistleri, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’i rahat bırakmayacaklarını duyurdu.

İnisiyatif, “Bu yasa tasarısı, meclis tarafından kabuledilirse bırakın hayvanları korumayı, ortada korunacak, haklarından bahsedilebilecek hayvan kalmayacak. Bu yüzden bu yasa tasarısının başmimarları olan Bakan Eroğlu’nu ve Eker’i protesto edeceğiz. Önümüzdeki günlerde, bu bakanların katıldığı açılışlara, protokollere yönelik yasa tasarısının geri çekilmesi için tepkimizi dile getirmek için ani çıkışlarda bulunmaya hazırlanıyoruz. Defalarca bu bakanları uyardık, kendilerine açık mektup gönderdik ancak uyarılarımızı dikkate almadılar. Bu yasa tasarısı bıçağın kemiğe dayandığı son nokta oldu” açıklamasında bulundu. Yasatasarısını “ölüm yasası” olarak tanımlayan Hayvan Özgürlüğü İnisiyatifi, özgürlüklere duyarlı her kesimden insana geniş bir çağrıda bulunarak bakanları protesto çağrısında bulundu.

Önümüzdeki günlerde bu konuda ne şekilde eylemler yapılacağı ise merakkonusu. En son 4 Ekim Hayvan Hakları Günü’nde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadir Topbaş’a plaket takdim edilirken borazanlı protestoda bulunan ve protokolde arbede yaşanmasına neden olan Hayvan Özgürlüğü İnisiyatifi’nin bu sefer nasıl bir çıkışta bulunacağı da tahmin edilemiyor.

İstanbul indymedia’da yayınlanan orijinal metin:

Yasalarınızı size yedireceğiz!..

Hükûmet, hayvan katliamlarını meşru kılacak 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununu değiştirmeye hazırlanırken bizler de hayvan katliamlarının, sürgünlerinin daha da sistematikleştirilmesine yönelik değişikliğe karşı içimizde büyüyen öfkeyi bundan sorumlu olanların suratında patlatmaya hazırlanıyoruz.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca hazırlanarak Başbakanlığa gönderilen “Hayvanları Koruma Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” elbette ki hayvan korumayı, hayvan haklarını veya özgürlüklerini gözetmeyi değil, hayvanları izole etmeyi, katletmeyi meşrulaştırıyor. Zira, herhangi bir yasanın ne hayvanları ne de insanları özgürleştirebileceğini düşünüyoruz.

Ancak, bu yasa tasarısının kabul edilmesi ile birlikte sokakta yaşayan hayvanlar bir bir toplanıp yasa tasarısında tanımlanan “doğal yaşam parkları”na hapsedilecek. Hükûmetçe hayvanlara daha iyi bir yaşam sağlanacağı, hayvan hakları ihlallerinin daha caydırı cezalarla önleneceği iddiası ile tanıtımı yapılan tasarı, bazı köpek ırklarının devlet barınaklarına teslimini öngörüyor, sokakta hayvanların yaşamasını olanaksız hale getiriyor, evlerde kaç hayvan bulundurulabileceği bakanlığın inisiyatifine bırakıyor. Bu yasa değişikliği girişiminin adı, tam anlamı ile faşizmdir.

Hayvan Özgürlüğü İnisiyatifi olarak, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’i rahat bırakmayacağımızı buradan ilan ediyoruz. Zaten bu bakanlardan Eroğlu, önünü açtığı HES projeleriyle doğayı ve yaban hayvanlarının hayatını da zindana çeviren, sömüren; Eker ise gerek yıllar önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde yaptığı Veteriner İşleri Müdürlüğü görevi ile binlerce sokak hayvanının katledilmesinden, bakanlığı sırasında da düşürdüğü ithalat vergisi ile okyanus ötesi ülkelerden Türkiye’ye yüzbinlerce hayvanın taşınmasından kaynaklanan, başta ölümler, işkenceler olmak üzere birçok hak ihlalinin bir numaralı sorumlusudur. Her iki bakan da görünürde olduğu gibi, hayvan haklarının Türkiye’de geliştirilmesi için çabalamamakta, aksine hayvanların sadece nasıl daha iyi sömürüleceğini, soykırıma tabii tutulacağını belirlemekte ve saçma sosyal sorumluluk projeleri ile hayvan zulmünün üzerinin kapatılmasına katkı sunmaktadır.

Bu yasa tasarısı, meclis tarafından kabul edilirse bırakın hayvanları korumayı, ortada korunacak, haklarından bahsedilebilecek hayvan kalmayacak. Bu yüzden bu yasa tasarısının baş mimarları olan Bakan Eroğlu’nu ve Eker’i protesto etmek, tepkilere karşı takındıkları vurdumduymaz tavırlar karşısında ve hak ihlallerinin artmasında birincil sorumlu oldukları için mecburi olmuştur. Önümüzdeki günlerde, bu bakanların katıldığı açılışlara, protokollere yönelik yasa tasarısının geri çekilmesi için tepkimizi dile getirmek için ani çıkışlarda bulunmaya hazırlanıyoruz. Defalarca bu bakanları uyardık, kendilerine açık mektup gönderdik ancak uyarılarımızı dikkate almadılar. Bu yasa tasarısı bıçağın kemiğe dayandığı son nokta oldu. Hak ve özgürlüklere duyarlı her kesimden insanı başka bir “ölüm yasası” daha olan bu yasanın mimarları olan bakanlara karşı eyleme geçmeye çağırıyoruz.

ÖLÜM YASASINA KARŞI EYLEME GEÇ!

HAYVANLARLA DAYANIŞMAK İÇİN ONLARA ZULMEDENLERİ HEDEF AL!

YAŞASIN HAYVAN ÖZGÜRLÜĞÜ!

http://istanbul.indymedia.org/tr/haber/yasalar%C4%B1n%C4%B1z%C4%B1-size-yedirece%C4%9Fiz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code