Dersim’de askeri araca saldırı

Dersim kent merkezinde askeri aracın geçişi sırasında meydana gelen patlamada ilk belirlemelere göre en az 7 asker öldü.

Dersim merkezde Atatürk Mahallesi’nde saat 18.00 sıralarında askeri aracın geçişi sırasında şiddetli bir patlama meydana geldi. Zırhlı araçta yangın çıkarken, ilk belirlemelere göre en az 7 asker öldü.

Patlamanın olduğu yere çok sayıda ambulans ve polis sevk edildi. Cenazeler Dersim Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Patlamanın ardından bölgeye çok sayıda özel tim ve asker sevk edilirken, kobra helikopterlerinin desteğiyle operasyon başlatıldı.

Pervari kırsalında çatışma

Siirt’in Pervari ilçesine operasyon yürüten askeri birlikler ile HPG gerillaları arasında çatışma çıktı. Çatışmanın yer yer sürdüğü öğrenilirken, Siirt’te bulunan 3. Jandarma Komando Tugay Komutanlığı’ndan bölgeye helikopterlerle askeri birliklerin sevk edildiği bildirildi.

Polis terörü Silopi’de: Ev baskınlarında 7 gözaltı

Silopi İlçesi’nde polisler tarafından gerçekleştirilen ev baskınlarında en az 7 kişi gözaltına alındı.

Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde Barbaros, Cudi, Başak ve Dicle mahallelerinde sabah saat 02.00 sıralarında sivil polislerce çok sayıda eve baskın düzenlendi.

Baskınlarda, aralarında Hasan Özdemir, Osman Ölümen ve F.T. (16), R.E. (16), T.Y. (16), S.A. (16) ile M.U.’nun (17) da bulunduğu çok sayıda kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların evlerindeki özel eşyalarına da polisler tarafından el konulduğu bildirilirken, gözaltına alınanların İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi.

46 GÖZALTI

Silopi ile birlikte toplam sekiz kentte düzenlenen operasyonlarda en az en az 46 kişi gözaltına alındı. Bunların 35’i Mersin merkezli KCK operasyonlarında, diğer 4’ü ise Dersim’de Belediye misafirhanesine düzenlenen baskında gözaltına alındılar.

HPG: Pazarcık’ta 13 vagon imha edildi

HPG, Pazarcık’ta askeri malzeme taşıyan bir trene yönelik gerçekleştirilen eylemde 13 vagonun imha edildiğini bildirdi. Mardin ile Yüksekova-Çukurca hattında 3 karakola da gerillalar tarafından eylem gerçekleştirilirken, ölü ve yaralı asker sayısı hakkında bilgi edinilemediği kaydedildi. 

HPG Basın İrtibat Merkezi (HPG-BİM) artan gerilla eylemleri ile Türk ordusunun düzenlediği operasyonlar hakkında açıklamada bulundu. 

Buna göre HPG gerillaları, 24 Eylül günü Iğdır merkeze bağlı Korxan karakoluna erzak taşıyan bir aracı durdurarak imha etti. Araçta bulunanlar ise uyarıldıktan sonra serbest bırakıldı. 

ASKERİ MALZEME TAŞIYAN TRENE EYLEM

Maraş’ın Pazarcık İlçesi’nde ise gerillalar, Kürdistan’a askeri malzeme ve cephane taşıyan bir trene yönelik eylem gerçekleştirildi. 24 Eylül günü saat 16.00’da gerçekleştirildiği belirtilen eylemde tren hattı tahrip edilirken, trene ait 13 vagonun imha edildiği aktarıldı. 

3 KARAKOLA BASKIN DÜZENLENDİ

HPG-BİM, 24 Eylül günü Mardin’in Ömerli İlçesi ile Yüksekova-Çukurca hattında gerillalar tarafından 3 karakola eylem gerçekleştirildiğini belirtti. Karakollara yönelik eylemlerle ilgili şu bilgiler verildi: 

“24 Eylül günü Mardin’in Ömerli ilçesine bağlı Terê köyünde bulunan işgalci TC ordusuna ait karakola ve bu karakolun güvenlik tepesine yönelik gerillalarımız tarafından eşzamanlı bir eylem gerçekletirilmiştir. Eylemdeki ölü ve yaralı düşman askerlerinin sayısı tespit edilememiştir. 

Şemdinli-Yüksekova-Çukurca hattındaki gerilla denetimi kapsamında gerillalarımız 24 Eylül günü Gırana karakoluna bir eylem gerçekleştirmiştir. Aynı zamanda Gırana karakolu yakınlarında yapımı devam eden yeni bir karakola yönelik bir eylem gerçekleştirilmiş, gerçekleştirilen eylem sonucunda düşmanın ölü ve yaralılarınn sayısı tespit edilememiştir. “

TÜRK ORDUSUNUN OPERAYON VE BOMBARDIMANLARI 

HPG-BİM, Türk ordusunun operasyon ve bombardımanları hakkında da bilgi verdi. 

Gerilla denetimine müdahale edemeyen ‘işgalci TC ordusunun’ gerillalarının rutin yol kontrolleri gerçekleştirdiği Yüksekova-Oramar yolunu 23 eylül gününden beri trafiğe kapattığı belirtilirken, “İşgalci TC ordusu aynı zamanda 24 Eylül günü 12.00-18.00 saatleri arasında Çarçela dağı, Mergezerê ve Sertêl alanlarına yönelik 23 eylül gününden beri Govende dağına yönelik obüs ve havan toplarıyla bombardıman düzenlemektedir” dendi.

Medya Savunma Alanları’nın Metina bölgesi sınırları içinde bulunan Amediye’ye bağlı Şehit Pılıng alanı İSE 24 Eylül günü saat 17.30’da hava saldırısı gerçekleştirildiği aktarıldı. 

Açıklamada, Türk ordusunun 23 Eylül günü Hakkari’nin Çukurca ilçesine bağlı Geliye Zap, Çiyaye Hîne, Suwara Benê ve Kunmerê alanlarına, aynı gün Iğdır merkeze bağlı Kire Kor alanına bağlı Gewro köyü, Kele, Sitila ve Gözetleme tepeleri yönelik başlatmış olduğu operasyonların devam ettiği belirtildi. 

17 Eylül günü Mardin-Nusaybin-Ömerli üçgeninde başlatılan operasyon aynı gün, 22 Eylül günü Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Geliye Setkarê alanında başlatılan operasyonunun ise 24 Eylül günü sonuçsuz bir şekilde geri çekildiği kaydedildi. 

IĞDIR’DA KONTRA BİRLİK

HPG-BİM ayrıca, Iğdır kırsalında gerilla elbiseli bir kontra birliğinin dolaştığını belirterek, halka duyarlılık çağrısında bulundu:

“Iğdır Kire Kor alanında 10 kişilik bir kontra birliği gerilla elbiseleriyle halk arasında dolaşmakta ve HPG gerillaları adına halktan para toplamaktadır. Zaman zaman iki ayrı grup şeklinde gezen bu kontra birliğe karşı halkımız duyarlı olmalıdır.” 

BİNGÖL’DE BİR “AJAN” CEZALANDIRILDI

HPG-BİM Bingöl’de bir “ajanın” cezalandırıldığını açıkladı: “2011 Mart ayında Bingöl Eyaletimizde 7 yoldaşımızın şahadetinde rol alan ve düşmanın kontralığını yapan Erdal Şan isimli ajan gerillalarımız tarafından cezalandırılmıştır.”

BDP: Mersin’deki baskınlar Başbakan’ın talimatıyla yapıldı

BDP, sabah saatlerinde Mersin merkezli “KCK” adı altında gerçekleştirilen operasyonun Kürtlerin demokratik ve siyasal alanı daraltma adımlarından biri olduğunu belirterek, “Başbakan’ın ‘Yargıya söyledik gereğini yapıyorlar” şeklindeki talimatının ardından bu sabah Mersin’de gerçekleşen operasyon da Başbakan’ın yargıya yönelik talimatının bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır” dedi.

BDP Genel Merkezi, sabah saatlerinde Mersin merkezli olarak “KCK” adı altında polis tarafından yapılan operasyonlara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Partimizi hedef alan, Kürt halkının siyasi temsilini engellemek isteyen AKP Hükümeti, kendine demokrat tavrı ile polis ve yargı kuşatmasıyla demokratik siyasal alanı Kürtlere tümden kapatmanın yol arayışına devam etmektedir” denilerek, kendilerine yönelik kuşatmalarının yanı sıra linç girişimlerinin de devreye konulduğu kaydedildi. Partilerine yönelik başlatılan operasyonların AKP Hükümeti’nin talimatıyla gerçekleştirildiğine dikkat çekilen açıklamada, “Başbakan’ın ‘Yargıya söyledik gereğini yapıyorlar” şeklindeki talimatının ardından bu sabah Mersin’de gerçekleşen operasyon da Başbakan’ın yargıya yönelik talimatının bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır” denildi.

‘FAŞİZAN UYGULAMALAR’

Açıklamada, “Linç girişimleri, yargı operasyonları ve dokunulmazlık tehditleriyle partimizi demokratik siyaset alanının dışına itmeye çalışan AKP Hükümeti bilmelidir ki, bu faşizan uygulamalar Türkiye’ye kaybettirmektedir. Bu operasyonlar, hukuk dışı saldırılar ve linç girişimleri, barışı ve çözümü değil savaşı ve çatışmaları derinleştirmektedir. Bu tablonun sorumluları ülkeyi her geçen gün biraz daha uçuruma doğru sürüklemektedir. Buradan bir kez daha AKP Hükümetini uyarıyoruz ve bu çözümsüzlük politikalarından biran önce vazgeçmeye, halk iradesine yönelik her türlü saldırıyı durdurmaya, BDP üzerinden elini çekmeye çağırıyoruz” denildi.

‘KÜRT HALKI BOYUN EĞMEYECEKTİR’

Kürt Halkı’nın yaşanan baskıya boyun eğmeyeceğinin altı çizilen açıklamada, “Bu baskılar bize ve halkımıza asla geri adım attırmayacaktır. AKP’nin bu boş hayalleri ve rüyası asla gerçekleşmeyecektir. Halkımızla birlikte mücadelemizi her zamankinden daha kararlı ve güçlü bir biçimde sürdüreceğimizden hiç kimsenin şüphesi olmamalıdır” denildi.

Açıklamada yaşanan durum karşısında kamuoyunun sesini yükseltilmesi çağrısı yapılırken, gözaltına alınan BDP’li yönetici ile demokratik kurum temsilcilerinin derhal serbest bırakılması istendi.

http://firatnews.org/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code