Beytüşşebap’ta çatışma sonrası halk sokağa döküldü

Beytüşşebap’ta denetim gerillaya geçti!

HPG gerillalarının dün gece Beytüşşebap’ta devlet binaları, askeri ve polis merkezlerine düzenlediği eşzamanlı eylemlerin detayları ortaya çıkmaya başlıyor. Türk yetkililer çatışmalarda 10 askerin öldüğünü açıklarken, HPG’ye yakın kaynaklar eylemde onlarca askerin öldüğünü, alanda denetimin HPG’de olduğunu, eylemde çok sayıda silaha el konulduğunu bildirdi.ONLARCA ASKER ÖLDÜ

Şırnak’ın Beytüşşebap İlçesi’nde,dün akşam saat 22.00 sularında Kaymakamlık, TOKİ binaları, polis ve askeri merkezlere 4 ayrı noktadan uzun namlulu silah ve roketarlarla eylem düzenleyen HPG gerillaları ile askerler arasında çıkan çatışma gece geç saatlere kadar sürdü. Çatışmalar sırasında gerillalar Çeman-Beytüşşebap arasındaki Ilıcak suyu arasında bulunan ve 2. köprü denilen köprüyü havaya uçurdu. Köprününün havaya uçurulması ile Beytüşşebap karayolu trafiğe kapandı.

İlçeye şu an sadece “güvenli” olarak görülmeyen Faraşin bölgesinden gidilebilirken, askerlerin de güvenlik gerekçesiyle geçişlere izin vermediği belirtildi.

Türk yetkililer çatışmalarda 10 askerin öldüğünü, 7 askerin yaralandığını açıkladı. Ancak HPG’ye yakın kaynaklar çatışmada onlarca askerin öldüğünü bildiriyor.

Çatışma bölgesinden 9 skorsky tipi helikopterle cenazelerin taşınması da devletina ağır kayıplar verdiğine işaret ediyor. Alanda denetimin gerillaların eline geçtiğini belirten kaynaklar, çok sayıda silaha el konulduğunu da aktardı.

Polis ve askerlerin kamu binaları ve polis merkezlerine çekildiği çatışma ardından özellikle Kato dağı ile Kela Reş bölgelerinde çatışmaların sürdüğü, bölgenin yoğun bir şekilde bombalandığı bildirildi.

ASKERİ ARACA SARI-KIRMIZI-YEŞİL FLAMA

Bu arada Beytüşşebap ilçe merkezinde ise halk ve askerler arasında çatışmalar yaşandı. Yaşamını yitiren HPG gerillalarının cenazelerine sahip çıkan ilçe halkı, sabah saatlerinde çatışma bölgesine giderek 3 gerillanın cenazesini aldı.

İlçe merkezine doğru yürüyüşe geçen kitlenin önünü zırhlı araçlarla kesen askerler ise gerillaların cenazelerine el koydu.

Bunun üzerine ilçe sakinleri, cenazelerin konulduğu askeri araca yeşil, sarı, kırmızı flamaları bağladı. Askeri aracın arkasından sloganlar eşliğinde ilçe merkezine yürüyüşe geçen kitle bu kez polislerin gaz bombalı saldırısına uğradı.

Saldırıya taşlarla karşılık verilirken mahalle aralarında barikatlar kuruldu. Mahalle aralarında ve ilçe merkezinde mobesselerin tahrip edilirken çatışmaların hala sürdüğü belirtiliyor. Esnaflar ise operasyonları protesto amacıyla kepenk kapattı.

Hangi bölgeler gerilla denetiminde?

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde 23 Temmuz’da başlayan gerilla denetimi genişliyor. Türkiye-Irak-İran sınırı fiili olarak kaldırılırken, Şemdinli’nin doğusu, güneyi ve batısı gerillanın mutlak denetiminde. Ayrıca Hakkari-Yüksekova-Esendere hattında da gerilla denetimi var.

Kürdistan’da baharla birlikte başlayan gerilla harekâtı Temmuz ayında doruğa çıkarken, Ağustos sıcağında da bütün hızıyla sürdü. Gerilla hareketliliğinin en yoğun yaşandığı bölge ise Şemzînan (Şemdinli).

Şemzînan kırsalında başlayan gerilla operasyonu kırsalı aştı, ovaya indi ve kentin içlerine kadar ilerledi. Hakkâri ili ve ilçelerinin bağlantısını sağlayan ana yollar da gerilla kontrolüne girmiş durumda. Üçgen diye tabir edilen ve Lozan’ın çizdiği sınırlara göre üç ülkenin(İran-Irak, İran-Türkiye, Türkiye-Irak) sınırlarının kesiştiği Hecibeg vadisi boyunca başlayan gerilla harekatı Oramar, Gerdiya, Şemzînan, Yüksekova ve Hakkari’ye doğru genişleyerek devam ediyor.

Şemzînan kırsalı tamamen gerilla denetiminde bulunuyor. Çatışma bölgesine hâkim tepeler olan Goman, Gostê, Karker, Geniş tepe, Konserve (Gediktepe), Kanal Tepesi ve Bunalım gerillanın elinde bulunuyor. Şemzinan merkezine çok yakın bir mesafede bulunan Gostê-Goman-Nêrkola hattı da gerilla denetiminde. Zerzan bölgesi ve Şehidan alanı da hakeza. Buraya kadar olan kısmı, pratikte Türk devleti de kabul ediyor.

Ancak, gerillanın hakimiyet alanı sadece kırsal alanla sınırlı değil. Türk devleti ve askeri yetkililer, Şemzînan’ın kontrolünün kendilerinde olduğunu iddia ederek bununla övünüyorlar. Peki, gerçekten de durum öyle mi?

GERİLLANIN DENETİMİNDEKİ ALANLAR

Yakın zamana kadar çatışma bölgesi olan Konserve tepesinde ve Goman’daydık. Burada bölge halkıyla konuştuk. Durumu bir de onlara sorduk.

Kırsal alanın yanı sıra Gerdiya-Şemzînan, Gever (Yüksekova)-Şemzînan, Hakkari-Gever-Bajêrgan (Esendere) hattı gerilla denetimine girmiş durumda. Merkezi yollar, birçok köy ve mezra da gerilla denetiminde. Zerzan köyler olarak bilinen Gelişim(Tanyolu), Meleyan(Ulaklı), Garê(Tekeli), Masiro(Balıklı), Şewirtê(Üstün ağaç), Kepenek, Kadana(Çalışkan), Xıznê, Gemana, Feqiyan(Yeşil yüz), Bêbab(Olgunlar), Qelaşk(Günyazı), Şexan köyleri; Şemzînan’ın öte yakasında ise Nerkola, Rubinus, Navreza, Evliya, Nehrê, Begirdê, Moşê, Bêşems, Demlatê, Betera, Sênala…

Şemzînan’dan Rubarok’a (Derecik) kadar onlarca köy ve mezraya Türk ordusu giremiyor. Şehidan bölgesinde de durum bundan farksız. Kayalar muhtarlığı olarak bilinen alanda karakolların bulunduğu Helena ve Kayalar (Katuna Jêrîn ve Katuna Jurîn) köyü dışında Türk ordusunun denetimi söz konusu değil. Bu alanda bulunan Xusruwa, Zerkê, Balê, Qulê, Şkeftan(Mağara önü) köyleri de gerilla denetiminde.

ASKERİN ELİNDE ŞEMDİNLİ TUGAYI VE TEKELİ TABURU KALDI

40 günü aşkın bir süredir onlarca köy ve kasaba gerilla denetiminde bulunuyor. Gerillalar, devletin ordudan ibaret olan otoritelerine pratikte son verdi. Buradaki köylere onlarca gündür asker girememiş, köylüler bir buçuk aydır askerle karşılaşmamışlar.

Rubarok- Şemzînan, Gerdiya- Şemzînan yolu tam kırk beş gündür askere kapalı. Zırhlı araçlar geçemiyor. Gerilla birlikleri Goman hattında 35 km’lik alanda denetim sağlayarak şehir merkezinde eylem yapıyorlar. Zerzan hattında yani Şemzînan’nın öte yakasında ise Türk ordusu Şemzinan Tugayı’nın hemen yanı başında bulunan Qelaşk(Günyazı) köyüne bile giremiyor. Burada da Tanyolu köyünden Şemzînan merkeze kadar 17 km’lik alan gerilla denetiminde bulunuyor. Türk devletinin elinde kala kala Şemzînan tugayı ve Tekeli taburu kalmış durumda.

ASKER ‘SİVİLE YASAKLADIĞI’ BÖLGELERE KENDİSİ GİREMİYOR

Türk devleti de, “bölgeyi askeri bölge ilan ederek” bu gerçeği kabul etmiş oldu. Nêrkola, Nehrê, Bêgirdê, Navreza, Demlatê, Bêtera, Bêşems köyleri denetimlerinden çıktığı için Türk devleti tarafından boşaltıldı.

“Askeri bölge ilan ettik, bölgeyi sivillere kapattık” yönündeki açıklamaları, pratikte bölgenin gerilla denetiminde olduğu anlamına geliyor. Zira Türk ordusu mevcut durumda Şemzînan’dan Tanyolu’na ve diğer tarafta ise Gerdiya’ya geçişleri durdurmanın ötesine geçemiyor. İlk günlerde Şemzînan’dan bu bölgelere gidişi yasakladılar, şimdi bu yasağı bile tanıyan yok.

Bahsedilen bu yerleşim yerlerinde ise zaten askerin izine rastlanmıyor. Yasak kararı fiiliyatta geçerliliğini yitirmiş durumda. Bu bölgede bulunan halk ilk defa engelleme olmadan, askerlerin hakaretlerine uğramadan bölgede dolaşıyor.

Zerzan köylüleri, askerlerin Garê (Tekeli) köyünü geçmediğini, Garê’nin etrafında zaman zaman pusuya yattıklarını söylüyor. Goman’ın eteklerine kurulu köylerin sakinleri de bunu doğruluyor. Köylüler, askerlerin karakollardan çıkamadığını, gerillaların yolların kontrolünü ele geçirmesinden sonra askerlerin karayollarını kullanamadığını söylüyorlar. Bölge halkından, askerlerin karakollardan ancak sivil giyinerek çıkabildiğini öğreniyoruz.

Mevcut durum askerin ruh halinde de kendisini dışa vuruyor. 20 Ağustos’ta Van-Hakkari yolu üzerinde gerillaların gerçekleştirdiği bir sabotaj eylemi sonrası bir askeri araç Zap suyuna uçtu. Eylemden sonra olay yerine giden asker, olayı görüntülemek isteyen bir vatandaşa “Çekme kardeşim. Ben canımın derdindeyim, sen çekim yapıyorsun” şeklinde serzenişte bulundu. Ayrıca bölgeye atanan tuğgeneral istifa etti, erken emeklilik istedi. Katuna(Kayalar) karakolu komutanı firar etti.

Şemzînan’nin doğusu, güneyi ve batısı gerillanın mutlak denetiminde bulunuyor. Kuzey tarafında ise Esendere yolunda gerilla kontrolü söz konusu. Özcesi Şemzînan’da devlet ve Türk ordusu karakollardan ibaret ve gerilla bu çemberi giderek daraltıyor.

En son 2 Eylül’ü Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde düzenlenen gerilla operasyonu ardından gerillanın hakimiyet alanı daha da genişledi.

Yüksekova’da özel time eylem, Şemdinli’ye HPG bayrağı

HPG gerillaları Hakkari’nin Yüksekova ilçesiyle Oramar arasında özel tim noktasına düzenledikleri eylemde bir özel harekat timi ölürken, Şemdinli’de ise Sênala ve Radiolink tepelerine bayrak dikti.

HPG Basın-İrtibat Merkezi (HPG-BİM) yaptığı açıklamada, Yüksekova’daki eyleme ilişkin şöyle dedi: “31 Ağustos günü saat 13.00 sularında Hakkari’nin Yüksekova ilçesiyle Oramar bölgesi arasında bulunan işgalci TC ordusuna bağlı bir özel tim noktasına yönelik gerillalarımız tarafından bir eylem gerçekleştirilmiştir. Eylem sonucunda tespit edilebilen 1 özel harekat timi üyesi öldürülmüştür.

Şemdinli’de yapılan bir yol kontrolü hakkında da bilgi veren HPG-BİM, “2 Eylül günü 07.30-17.30 saatleri arasında Hakkari’nin Şemdinli ilçesiyle Gerdiya alanı arasındaki yol üzerinde gerillalarımız tarafından bir yol kontrolü gerçekleştirilmiştir. Durdurulan araçlarda kimlik kontrolü gerçekleştiren gerillalarımız halka süreç hakkında bilgilendirmede bulunmuştur” diye belirtti.

HPG-BİM, gerillaları Şemdinli’de iki tepeye bayrak diktiğini açıkladı: “Bölgeyi denetimlerinde bulunduran gerillalarımız 2 Eylül günü Sênala ve Radiolink tepesine bayrak dikmişlerdir. Gerillalarımızın ismi geçen tepelere bayrak dikmesi ardından işgalci TC ordusu tarafından bu tepelere yönelik obüs ve havan toplarıyla başlatılan bombardıman bugün sabah saat 06.00’a kadar devam etmiştir.”

firatnews.org

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code