Zambia – Madenciler bir yöneticiyi öldürdü, bir diğerini de yaraladı

Çinlilere ait Collum madeninde çalışan madenciler ödemeler hakkında şirket yöneticileri ile giriştikleri kavgada bir yöneticiyi öldürdü, bir diğer yöneticiyi de ciddi derecede yaraladılar. Sömürü, az ödeme, sağlık ve güvenliksizlik, fiziksel şiddet ve sendika karşıtı etkinlikler gerekçesiyle şirket yöneticilerine karşı büyüyen bir öfke söz konusu.

Temmuzda, Zambia hükümeti aylık minimum maaşı 205 dolar olarak belirledi – maden patronları halen işçilere ayda 80 dolar ödemeye devam ediyor.

Çin kaynaklar konusunda ümitsiz bir ülkedir ve Afrika’ya büyük yatırımlar yapmaktadır – sadece madenciliğe bir milyar dolar ayırıyor. Şirketler satın alıyorlar ve işçilerin hakları, ödemeleri ve güvenliğine dair acımasız tavırlar takınmaktadır.

Bu işçiler ve fabrika sahipleri arasında yaşanan ve şiddetle sonuçlanan karışıkların ilki değildi. İki yıl önce de polis iki Çinli yöneciyi ödemelerin verilmesini protesto eden 13 işçiyi öldürmekten cinayete teşebbüsle şuçlamıştı. Patronlar viktimlerine rüşvet verdikten sonra düşmüştü.

Zambia’nın işçi başkanı – Fackson Shamanda, şöyle açıklıyor:

“Düşük ücretlere alışılmasıdan dolayı işlerin bu boyuta gelmesi talihsizdir. En sert biçimde bu mahkum edilmelidir. Bu mesele diyalogla aşılabilirdi,”

 

Shamanda açıkça asıl meseleyi kaçırıyor. Patronlar her hangi bir diyaloğa yanaşmadılar. Ödemelerden şikayetçi olmaya cesaret eden işçilerin vurulmasına dair geçmiş tecrübeler var!

Maden sağlık ve güvenlik, çalışma koşulları ve 18 saatlik çalışma süresine dair sorunlar nedeniyle uyarılmıştı. Halen onlara karşı her hangi bir önlem alınmadı.

Kaynak: Libcom.org

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code