Suriyeli bir anarşistten…

Ben Mazen ******, Suriyeli bir anarşist. Başkaldıran kalabalıklara karşı rejimin acımasız baskısından dolayı ülkem Suriye meydana gelen zor insani durum hakkında sizi bilgilendirmek istiyorum. Suriyeden bir grup Halepli anarşist ve anti-otoriter acil bir yardım için benimle iletişime geçti. Topluluklarının herşeye acil ihtiyacı vardı: ilaç, çadır, çocuk sütü gibi hemen her şey. Ümit ediyoruz bu zor günlerde Suriyelilerin acısını azaltmaya yardımcı olursunuz.

Suriye’deki mevcut duruma gelince, durum hızlı bir şekilde kötüleşiyor. Bilinmeyen bir gücün rejimin bazı yüksek rütbeli generallerini öldürmesinden sonra (savunma bakanı ve milletvekili, aynı zamanda başkanın kayınbiraderi), Suriye Özgür Ordusu’nun saldırıyı üstlenmesinden sonra da, silahlı çatışma grupları önceden devrime katılmaya isteksiz olan iki ana şehre saldırdı: Şam ve Halep. Şiddetli bir savaş başladı, çatışma kuvvetlerinin bazı erken kazanımlarından sonra, Esad ordusu kalan kuvvetlerini topladı ve aylardır kullandığı jet uçakları, toplar ve tanklar gibi mevcut geleneksel kuvvetlerini kullanarak karşı saldırıya başladı. Birçok sivil zor koşullarda kaçmak zorunda kaldı, yüzlercesi katledildi.

Aslında, Suriye devrimi açık bir silahlı çatışmaya dönüştü. Barışçıl gösteriler etkisini kaybetti, hemen hemen kimse ondan bahsetmiyor veya mücadelenin sonucuna önemli bir etkisi olacağını düşünmüyor. Kendiliğinden başlayan kitle devrimi rejimin ordusu ve onun silahlı bileşenleri arasında bir silahlı mücadeleye dönüştü. Orduyu, tankları, silahları sivil komşular üzerinde kullanan rejimin acımasız baskısından, ayrıca Suudi ve Katar krallıklarının müdahalesinden dolayı bu gerçekleşti.

Suriye stratejik konumundan dolayı devrim bölgesel hakimiyet için İran-Suudi ve hatta her birinin bir tarafı kendi menfaatleri icabı desteklediği Rusya-ABD çekişmesine dönüştü: Suudi krallığının Suriye halkının  özgürlüğüyle ilgilendiğine inanamayız, onlar sadece rakibini zayıtlatmak istiyor: İran İslami baskı rejimi. Suudi Arabistan ve Katar Suriye devrimini Sünniler ve Şiiler arasında sekter bir çatışmaya dönüştürmek için elinden geleni yaptı, Suriye rejimi de utanmazca aynısını yaptı.

Etkili bir Suudi gazeteci Arap Baharı’nı (Arap devrimlerinden sonraki durumu anlatmak için kullanılan terim) Şii İran’ı tehdit eden bir Sünni baharı diye tanımladı. Diğer rakip baskı rejimi tarfı da aynı sekterliği kullanıyor. Suriye rejimi Suriye’de “dini azınlıkların koruyucusu” olarak kendini tanıtmaya çalışıyor.

Biz çok farklı görüyoruz, diktatörlere ve onların neo-liberal politikalarına ve “reformlarına” karşı kendiliğinden bir kitle devrimi olarak görüyoruz, ve kitleler için bu zor zamanda, kitleleri, her dinden, sektden veya etnisiteden baskı görenleri hesaba katarak baskıcılara karşı hangi dinden olursa olsun birleşmeye çağırıyoruz. Genç öğrenciler ve bazı işçilerin olduğu Halep’ten yoldaşlarımız ve diğer inisiyatifleri hesaba katıyoruz. Sekter bir sivil savaşa dönüşebilecek zor bir mücadele bu ve ezilenlerin kendi özgür organizasyonu için gerçek bir özgürlük ve adalet mücadelesine devam etmek için kitlelerin kararlılığından başka teminatımız yok.

Aslında, Arap ve Suriye solu arasında şimdi derin bir yarılma var: doğal olarak Stalinistler rejimi “anti-emperyalist” görerek rejim tarafında durdular, rejimin baskıcı karakterini göz ardı etmeleri onlar için çok doğal. Rejimi tamamen utanmazca destekleyen üç tane Suriyeli “komünist” parti var. Arap ülkelerindeki diğer belli başlı Stalinist partiler de rejimi destekliyor. Diğer yandan Troçkistler rejime karşı durdu ama onlar tutucu, otoriter, kapitalist ve hatta neo-liberal karakterini göz ardı ederek İslamcıları mücadelede olası “müttefik” olarak görüyor. Devrimci Sosyalistler adlı Troçkist örgütün güçlü olduğu Mısır’da da bu durum geçerli.

Başka bir şey, kardeşler, bu Ağustos’ta yoldaşların ve kitlelerin mücadelesine katılmak için Suriye’ye geri dönüyorum. Suriyeli bazı aktivistler GERİ DÖNÜYORUZ diye bir kampanya örgütlediler. Ağustos’ta Suriye’ye *****’den gireceğiz. Rejimin bizi tutuklaması bekleniyor ve belki de bize işkence yapacak hatta öldürecekler. O vakit dayanışmanıza ihtiyacım olacak. Gelişmeler olduğunda bazı yoldaşlar sizi
bilgilendirebilir. Mısır’da *****’da olduğumda sürece, Suriye’deki yoldaşlar için bir dayanışma düzenlerseniz; katkılarınızı yollamak için Suriye’deki veya burada Mısır’daki yoldaşların iletişim bilgilerini verebilirim. Dayanışmanız için teşekkürler.

Devrim ve özgürlük için, Anarşi için !! mazen *****

*Yoldaşın güvenliği için bazı kısımlar tashih edildi.

Çeviri: Kara Penguen

Kaynak: Solidarity Federation

2 comments on “Suriyeli bir anarşistten…

  1. deneyim sahibi dedi ki:

    daha önce ırak ve afganistan’da, batılı devletlerin ve küresel şirketlerin taşıdığı demokrasiden o kadar memnun kalmışız ki, aynı tahakküm planlarının suriye için işler hale gelmesini bekler haldeyiz. muhaliflerin en büyük etmeni işadamları etrafında örgütlenen sünni müslümanlar iken ezilen halkların ya da sınıfların kalkışması olduğunu kimse iddaa edemez.

  2. smy dedi ki:

    Yoldas yorma sen guzel kafani,daha sen suriyenin dinamkilerinden haberdar degilsin,ne ictin de sayikliyorsun,ne Trockisti,ne stalinisti?Oglum bak git,rusyada bile komusint kalmadi,devrim devrim sizle ugrasmiyak bir de

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code