Quebec üniversitesi eylemle açıldı

Üniversite harçlarının arttırılmasına karşı uzun süredir mücedele verilen Quebec Üniversitesi’nde yeni eğitim yarıyılı, eylemle açıldı. Eyleme saldıran polis 19 öğrenciyi gözaltına aldı.

Kanada’da öğrenim harçlarının arttırılmasına karşı uzu süredir mücadele yürüten Quebec Üniversitesi öğrencileri, yeni öğrenim yılı başlangıcına engel olmaya çalıştı.

Yönetime karşı öfkelerini dile getiren öğrencilere saldıran polis, 19 öğrenciyi gözaltına aldı. [VİDEO 1] – [VİDEO 2]

Üniversiteler kapanmadan önce başlattıkları grevi devam ettirmek isteyen öğrencilere saldıran polis, öğrencilerin, Mayıs’ta yaptıkları gibi dersleri askıya almaya çalıştıklarını ve bundan dolayı 78. Madde uyarınca tutuklamaya hakları olduklarını iddia etti.

Kanada’da .üniversitelerin kış yarıyılına bu hafta içinde başlaması beklenirken, geçen yarıyılda öğrenci eylemlerinin artması üzerine çıkarılan yasayla öğrenciler tehdit ediliyor. Herhangi bir eyleme katılmaları durumunda öğrencilerin tutuklanacağı konuşuluyor.

Bu tehditlere rağmen Quebec Üniversitesi antropoloji ve sinema bölümlerinden yaklaşık 2 bin öğrenci geçen yarıyılda başlattıkları grevi sürdürmek için oylama yaptı.

Gelecek hafta yapılacak eyalet seçimleri öncesinde yapılan eylemde, eyalet hükümetine karşı diğer öğrencilere de bir çağrı yapıldı ve mevcut hükümeti devirmek için hareket edileceği açıklandı.

Son yapılan kamuoyu yoklamalarına göre, Pauline Marois liderliğindeki ayrılıkçı Quebecois Partisi’nin (PQ) 4 Eylül seçiminden zaferle çıkacağını gösteriyor.

Öğrencilerin de favori adayı olan Marois, öğrenci eylemlerine kırmızı kareli elbise giyerek katılıyor.

Şubat ayında eyalet meclisinin harç kararına karşı eylem başlatan Kanadalı öğrencilerin isyanı büyütmesi üzerine liberallerin çoğunluğundaki meclis, öğrenci eylemlerini yasaklayan karar almıştı. Ancak öğrenciler bu karara rağmen sokakları yine de dolduran eylemler gerçekleştirmişti.

http://etha.com.tr/Haber/2012/08/29/dunya/quebec-universitesi-eylemle-acildi/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code