Paniki Atas, Endonezya – Köylüler elektrik direğini tahrip etti

Negasi’den kabaca çeviri:

Paniki Atas, Kuzey Minahasa naipliği, Kuzey Sulawesi köylüleri 12 Temmuz Çarşamba 2012 tarihinde bir yüksek gerilim hattı direğini tahrip etti. Bu yıkım eylemi, çevredeki yaşam alanlarında yaşayanlar için tesisler kurulmasının istenmemesi tavrının bir göstergesidir. Tesis tek başına Devlet Elektrik Şirketinin bir projesidir. Eylemin sonucunda, köydeki bir direk tamamen tahrip edildi ve halen çalışmıyor. 9 Paniki Atas köylüsünden şüpheleniliyor ve Kuzey Minahasa polis karakolunda bir dizi teftiş ve soruşturma geçiriyor.

Bu sırada Kuzey Minahasa bölge polisi bir kişi hakkında  bu yıkım eyleminin baş yöneticisi olarakgörüş bildirdi. Jiston Sinurat, polis tarafından sabotajın arkasındaki asıl kişi olarak suçlanmaktadır. Sinurat tetkike katılmayı reddetti ve direğin dikilmesinin yasadığı olduğunu belirtti.

Eylemin kendisinden önce Paniki Atas sakinleri köyün ortasından geçecek mega-projeleri onaylamadıklarını çeşitli yollarla ifade etmişlerdi. Kitle eylemlerinin, Temsilciler Evi üyeleriyle gerçekleştirilen duruşmalarla ve medya kampanyalarıyla. Buna karşın, bu eylemler sonuç vermediği için, karşı-eylem seçeneği nihayetinde yerini buldu.

***

Yaşsın yatay direniş!
Yaşasın canlı eylem!
Hayatta kalmak için saldır!

Kaynak: 325

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code