Hakkari Cezaevinde İsyan

Hakkari’de siyasi mahkumlar bazı taleplerinin karşılanmadığı gerekçesi ile yataklarını yaktı.

Hakkari Kapalı Cezaevi İnfaz Kurumu’nda siyasi mahkumların yatakları ateşe vermesi sonucunda yangın çıktı. Yangın kontrol altına alındı.

Yüksekovahaber’den Zeki Dara’nın haberine göre, 11 ve 13. koğuşlarında kalan siyasi mahkumlar bazı taleplerinin karşılanmadığı gerekçesi ile yataklarını yaktı.

Koğuşların merdiven altlarında slogan atıp, yatakları ateşe verilmesinin ardından cezaevi üzerinde dumanlar yükseldi. Büyüyen yangına olay yerine gelen itfaiye ekipleri müdahalede bulundu. Cezaevine bir de ambulans sevk edildi.

Mahkum yakınları cezaevi önünde toplanırken, zırhlı araçlar ile cezaevi önüne gelen çevik kuvvet polisleri güvenlik önlemi aldı.

Olayın duyulması üzerine BDP Hakkari Milletvekili Adil Kurt Cezaevine gelerek bir süre incemele yaptı. Kurt cezaevi çıkışında yaptığı açıklamada iki koğuşta bulunan gençlerin bazı taleplerinin olduğunu, yaşanan olayın bu taleplerin karşılanmasına ilişkin olduğunu söyledi.

Kurt, Cumhuriyet savcısı, cezaevi müdürü ve bir psikolog ile birlikte mahkumlar ile görüşeceklerini mahkumların taleplerini dinleyeceklerini belirterek, daha sonra konu ile ilgili bir açıklama yapacağını da sözerine ekledi.

http://www.bianet.org/bianet/insan-haklari/140542-hakkari-cezaevinde-isyan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code