Bangka Adası sakinleri maden şirketinin gemisine el koydu

PT Mikro Metal Perdana’nın demir madeni çalışmaları Bangka adalarında direnişle karşılaştı. Şirketin, madende kullanılacak araçlarını taşıyan bir gemiye el konuldu. Eylem 4 Ağustos’da gerçekleşti ve gemi hala rehin tutulmakta. Halk gemiyi şirket maden çalışmalarına son verene kadar ellerinde tutmaya kararlı.

Bangka adalarındaki maden faaliyetleri hükümetin ve yerel heyetlerin razısıyla gerçekleşsede şiddetli bir toplumsal direnişle karşılaşmakta. Geminin adaya yanaşmak için bir izin belgesi olmadıgından halkın yaptıgı bu işgale yetkililer müdahale edememekte ancak hükümet bunu yapanların bölgenin gelişmemesini isteyen grupların provokasyonuna gelindiğini iddaa etmekte.

Bangka halkı hayatlarını ve yaşam alanlarını korumak için direnişi devam etmeyi büyütmeyi planlıyor. Halk adalara yakın bi bölge olan Buyaka’nın aynı şirketin yaptıgı maden faaliyetlerli yüzünden başına gelen çevre felaketlerinin benzerini yaşamaktan korkuyor bu yüzden halk eylemlerinin devam edeceğinin bilinmesini istiyor.

Hidup Biasa and Negasi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code