48 anarşist hakkındaki iddianame açıklandı

1 Mayıs’taki doğrudan eylemlerin ardından gerçekleştirilen operasyon ve tutuklamaların ardından haklarında dava açılan 48 anarşist, anti-otoriter, ekolojist ve hayvan özgürlükçülere yönelik hazırlanan iddianame tamamlandı. Terör Örgütü soruşturması kapsamında dosyada gizlilik kararı olan ancak anarşistleri terörize etmeyi başaramayan savcılar dosyayı özel yetkili mahkemeden asliyeye göndermişlerdi. Suç örgütü oluşturmak kapsamında Devrimci Anarşist Faaliyet’e (DAF) yönelik başlatılan soruşturmanın 1 Mayıs’ta kapitalist işletmeler ve devlet kurumlarına yönelik gerçekleştirilen doğrudan eylemlerle birlikte genişletilerek mücadele eden tüm anarşist ve antiotoriter oluşumları da kapsamasıyla gerçekleştirilen operasyonlarla gözaltına altınan 62 kişiden 48’i hakkında “Kamu Malına Zarar Verme, Mala Zarar Verme, Kanuna Aykırı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Düzenleme Yönetme Bunların Hareketlerine Katılma, Toplantı ve Yürüyüşlere Silah veya 23.Mad. Belirtilen Aletlerle Katılma” gibi suçlamalarla dava açıldı. Yapılan soruşturma sonucu Devrimci Anarşist Faaliyet’in (DAF) “suç işlemek için örgüt kurma, yöneticisi ve üyesi olma suçunun unsurları arasında sayılan düşünce ve eylemde süreklilik, suç işlemek için düzenli ve planlı ortaklık, yönetim, dayanışma ve disiplin gibi ögelerle bir araya gelme ve böyle bir çalışma içerisinde olma gibi unsurları taşımadığı, TCK’nun 220 Md. de sayılan suç işlemek için kurulan örgütlerden olmadığı, basit birleşme niteliğinde olduğu anlaşıldığı” belirtilmiştir. Ancak DAF dışında hareket eden diğer tüm oluşum ve bireyleri DAF’ın bir unsuru olarak yansıtması iddianamenin dikkat çeken bir diğer ifadesiydi. 1 Mayıs’ın ardından ortaya çıkan kafa karışıklığı operasyonların doğrudan DAF veya Yeryüzüne Özgürlük Derneği’ne yönelik gerçekleştirildiği yanılsamasını yaratmıştı. Halbuki operasyonlar bir çok anarşist oluşumu ve bireyleri içine alacak şekilde Anarşist Blok, Toprak ve Özgürlük Kooperatifi, Devrimci Anarşist Faaliyet, Yeryüzüne Özgürlük Derneği, Sokakta İnisiyatifi, Sokak Anarşistleri ve diğer isyancı, anarko-punk, bireyci, nihilist, hayvan özgürlükçüsü, ekolojist kişi ve oluşumları da kapsamaktaydı.

İddianamede anarşistlere yönelik şu gibi ilginç tanımlamalar mevcut:

“Yukarıda açık kimlikleri yazılı şüphelilerin devleti, hükümeti, özel mülkiyeti, dini, aileyi, teşkilatı, bütün kurumları lüzumsuz ve sömürge aleti olarak görüp, ret ederek toptan kaldırılmasını isteyen, bunun için savaşılması gerektiğini savunan anarşizmi kabul edip,savundukları…”

Ayrıca anarşistlere ihale edilmek istenen saldırılar da şu şekilde sıralanmış:

“…01.05.2012 tarihinde İstanbul,Beyoğlu,Taksim Meydanı’nda yapılan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’ne katılmak için olay tarihinde ellerinde çekiç, sopa vs. gibi silahtan sayılan malzemelerle birlikte, bir kısmını yüzleri maskeli olarak miting güzergahı olan Şişli,Halasgargazi ve Büyükdere Cad. üzerinde 2911 SK’daki sınırların dışında toplanıp,grup olarak yürüyüşe geçtikleri,yürüyüş sırasında taşkınlık yaparak söz konusu caddeler üzerinde bulunan Yapı Kredi Bankası Şubesinin 4 adet,Halk Bankası Şubesinin 2 adet,Ziraat Bankası Şubesinin 2 adet,Akbank Şubesinin 3 adet,Kuveyt Türk Bankası Şubesinin 1 adet ,Finansbank Şubesinin 1 adet,Denizbank Şubesinin 1 adet,Şekerbank Şubesinin 1 adet,Cevahir AVM önündeki Akbank Şubesinin 1 adet ve Garanti Bankası Şubesinin 1 adet ATM lerini,Halk Bankası Şubesinin caddeye bakan 2 adet güvenlik kamerasını,Ziraat Bankası Şubesinin 6 adet camını,Akbank Şubesinin 3 adet camını,Kuveyt Türk Bankası şubesinin 3 adet camını,Garanti Bankası Şubesinin 1 adet camını,Denizbank Şubesinin 1 adet camını, Finansbank Şubesinin 1 adet camını,Şekerbank Şubesinin 1 adet camını ve Türk Ekonomi Bankası Şubesinin 1 adet camını kırmak suretiyle zarar verdikleri,Mc Donalds,Burger King ve Star Bucks isimli iş yerlerinin camlarını,söz konusu güzergahlardaki Belediyeye ait reklam panolarını,Belediye otobüs duraklarının ve PTT Şubesinin camlarını kırmak suretiyle zarar verdikleri…”

Buna göre 48 anarşist ve anti-otoriterin ilk duruşması 25 Ocak Cuma 2013 saat 09:30’da Çağlayan Adliyesi’nde görülecek.

2 comments on “48 anarşist hakkındaki iddianame açıklandı

 1. amed dedi ki:

  Ptt nin camını kim kırdı lan.. yuh artık..
  ispanyada ayaklanma sırasında posta işlerinin halen devam ettiğini hatırlatıyım..
  tarihinizi sizden iyi biliyom heralde yavv..
  ulan mektup mektup.. kartpostal.. PTT nin başka işlevi mi var..
  hee fatura yatırabiliyon dogru.. çakma bir banka hizmeti de var.. 3-4 lira para kesiyo havalede.. öyle kapitalistçe sömürüyüm zihniyeti de yok öyle.. evet kar yapan bi şirket .. 1 liradan daha az fiyata mektup attıgın bi yer..
  şimdi sizin aranızda beyni sulanan çok olduğu için mektuba karşı çıkanda vardır orada muhtemelen..
  hey allaam yaaa..
  hastaneye de saldırırmısınız la siz.. fuko demiyomuydu hapishane fabrika hastane ev kapatılma falan filan.. hastane de modern tıp işte.. saldırsanıza.. azcık düşünseniz kafanız açılacak da.. düşünmüyonuz.. sıkıntı hastane de mi postane de mi..
  bankalara bi şey demiyom.. içi dışı duvarlarının ruhu neye hizmet ediyor belli..
  ama postane öyle değildir kardeş… ne kadar modern tıpın eseri de olsa hastane de öyle değildir..
  sizin ki heyecan ossun şiddet ossun heralde..
  dünyada ki diğer anarşistleri bilmesem dicem marks haklı, anarşistler bizim çocukluk hastalığımz demiş yaa..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code